Ranking przebojów - leków najczęściej wywożonych z Polski

Udostępnij:
Clexane i Zoladex otwierają listę leków najchętniej wywożonych z Polski za granicę – informuje Naczelna Izba Aptekarska, pytana przez termedia.pl. Tych leków wkrótce zabraknąć może polskim pacjentom.
Dlaczego? Firmy farmaceutyczne po negocjacjach przeprowadzonych z Ministerstwem Zdrowia zgodziły się obniżyć ceny sprzedawanych w naszym kraju leków. Zyskują – bo Polski zwyczajnie nie stać na zakup tych leków w cenie brytyjskiej, czy niemieckiej. Zysk firmy farmaceutycznej polega na tym, że przy niskich cenach wytworzenia produktu pozyskują dodatkowy rynek. Co prawda nie tak intratny jak zachodnioeuropejski, ale: stanowiący dodatkowy źródło przychodów. Mniejszych, bo mniejszych, ale zawsze.

Zyskiem polskiego płatnika powinna być niższa cena zakupu, pacjenta polskiego – dostęp do najnowocześniejszych terapii w przystępnej cenie.

Wszyscy mogliby czuć się zadowoleni z takiego obrotu sprawy, gdyby nie masowy wywóz leków z Polski. -Ceny dużo niższe niż w innych krajach Unii Europejskiej zachęciły do wywozu produktów, nie zawsze legalnego. W rezultacie pacjenci mają problem z zakupem niektórych farmaceutyków, szczególnie innowacyjnych, kardiologicznych i onkologicznych, ratujących życie – alarmuje „Puls Biznesu”. W efekcie leków dla polskich pacjentów zaczyna brakować

Jakich leków? Grzegorz Pakulski, członek Naczelnej Rady Aptekarskiej w rozmowie z termedia.pl mówi: -Nie mamy dokładnych danych statystycznych. Ale na podstawie naszej internetowej ankiety mamy szacunkowe rozeznawanie. Leki objęte są refundacją – mówi.

Te leki to (plus dawki):
Kardiologia
Clexane (małocząsteczkowa heparyna, która zmniejsza krzepliwość krwi) w opakowaniach -
Clexane 40mg/0,4ml
Clexane 60mg/0,6ml
Clexane 80mg/0,8ml

Onkologia
Zoladex (lek onkologiczny) w opakowaniach
Zoladex 3,6mg
Zoladex LA 10,8 mg

Cukrzyca
Insulina Humalog 300j.m./3 ml.
Insulina NovoMix 30 PenFill

Gastroentrerologia
Salofalk (500 tabl. dojelit. 500 mg Mesalazyna (kwas 5-aminosalicylowy; mesalamina, 5-ASA) (łac. acidum 5-aminosalicylicum) – organiczny, niesteroidowy lek przeciwzapalny, aminowa pochodna kwasu salicylowego, używany głównie w leczeniu wrzodziejącego zapalenie jelita grubego i choroby Leśniowskiego-Crohna.

Psychiatria
Rispolept Consta inj. 50mg Lek przeciwpsychotyczny II generacji.

Keppra 500 50 tabl. (levetiracetam) organiczny związek chemiczny, lek przeciwpadaczkowy


W transplantacjach
Sandimum Neoral kaps. 100mg (ciclosporin), lek utrudniający odrzucanie przeszczepów

Choroby płuc
Serevent aerozol 0,025mg/dawkę (salmeterol), lek rozszerzający oskrzela stosowany w leczeniu i zapobieganiu obturacji oskrzeli.
Seretide Dysk 500 (500mcg+50mcg) – dwuskładnikowy lek na astmę oskrzellową

Inne
Pulmozyme r-r do inh. 2,5mg/2,5ml (dornasum alfa) – lek stosowany w leczeniu mukowiscydozy

Co można zrobić, by leki teki nie wypływały z Polski i zgodnie z intencją naszych pacjentów, rządu i firm farmaceutycznych trafiały do rąk Polaków? –Mamy prosty pomysł: każdy fakt sprzedaży leku za granicę wymagać by musiał zgłoszenia do odpowiednich władz. Władze miałyby np. dwa tygodnie na odpowiedź w formie sprzeciwu. To wygodna forma dla władz, bo oznacza, że gdyby odpowiedź była negatywna lek nie mógłby zostać wywieziony, a brak odpowiedzi rozumiany byłby jako zgoda – mówi Eugeniusz Jarosik, rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Ja zapewnia Paweł Trzciński z Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego zgodnie z prawem unijnym Polska ma prawo reglamentować dostęp do leków o specjalnym znaczeniu. Starczy tylko po te środki sięgnąć. –Odpowiednie projekty przesyłamy i konsultujemy z Ministerstwem Zdrowia – zapewnia Trzciński.

Prace – ślimaczą się.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.