Sejm: Koniec z niezdrową żywnością w szkołach

Udostępnij:
Chipsy, słodkie napoje, fast foody i inne rodzaje niezdrowej żywności znikną ze szkolnych sklepików. Takie rozwiązanie przyjął 23 października Sejm nowelizując ustawę o bezpieczeństwie żywności i żywienia. O tym, co będzie można sprzedawać zadecyduje minister zdrowia. Nowelizacja ma wejść w życie 1 września 2015 r.
Zgodnie z nowelizacją, grupy produktów spożywczych, które będzie można sprzedawać dzieciom i młodzieży określi w rozporządzeniu minister zdrowia. W przepisach wykonawczych zostaną też zapisane wymagania, jakie będzie musiało spełniać jedzenie podawane np. w szkolnych stołówkach. Wydając rozporządzenie, minister będzie miał obowiązek uwzględnić wartości odżywcze i zdrowotne środków spożywczych oraz normy żywienia dzieci i młodzieży. Dodatkowo dyrektor placówki będzie mógł ustalić w porozumieniu z radą rodziców szczegółową listę produktów dopuszczonych do sprzedaży lub podawania dzieciom i młodzieży.

Zakaz podawania, sprzedaży oraz reklamowania niezdrowej żywności obowiązywałby w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach oraz innych placówkach oświatowo i opiekuńczo-wychowawczych. Za złamanie zakazu mają grozić kary w wysokości od 1 tys. zł do 5 tys. zł. Dyrektor placówki będzie mógł też rozwiązać umowę z firmą cateringową lub właścicielem sklepiku. Kontrola przestrzegania zakazu będzie prowadzona przez Państwową Inspekcję Sanitarną.

O konieczności przyspieszenia wprowadzenia regulacji zakazujących sprzedaży w sklepikach szkolnych „śmieciowego jedzenia” mówiła w swoim expose premier Ewa Kopacz. –„Szkoła uczy, ale i kształtuje nawyki, także te żywieniowe. Zdrowie i bezpieczeństwo naszych dzieci to inwestycja w przyszłość narodu” – zaznaczyła szefowa rządu.
Nowelizacja ma wejść w życie 1 września 2015 r., przy czym daje ona prowadzącym sklepiki trzy miesiące na dostosowanie swojej działalności do nowych przepisów. Ustawą zajmą się teraz senatorowie.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.