Specjalizacje, Kategorie, Działy

Czy aplikacje na smartphony zastąpią lekarzy w diagnostyce czerniaka?

Udostępnij:
Zaskakujące wyniki oceny przydatności aplikacji na telefony komórkowe przedstawiono na łamach Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology.
Gdy kilka lat temu pierwsze aplikacje na smartphony wchodziły do użytku, mało kto wierzył w ich przydatność w diagnozowaniu czerniaka. Dziś wyniki badań nad ich użytecznością publikowane są przez Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology.

W aplikacji UMSkinCheck użytkownicy mogą znaleźć wskazówki jak wyszukiwać i sprawdzać podejrzane zmiany na skórze. Co więcej możliwe jest zrobienie zdjęcia zmian skórnych i jego ocena przez aplikację w kontekście ryzyka obecności nowotworu. Inną aplikacją, która analizuje zdjęcia używając metody ABCDE (asymetria, border/granice, color/kolor, diameter/średnica, ewolucja) jest Mole Detective. Kolejnym narzędziem o podobnym działaniu jest SkinVision, wykorzystujące geometrię fraktalną do analizy zdjęć. Naukowcy, którzy postanowili sprawdzić przydatność takich aplikacji wykorzystali 195 zdjęć zmian skórnych. Okazało się, że ich czułość wynosiła 73% a swoistość 83%. Dla porównania ocena dermatologa charakteryzuje się 88% czułością i 97% swoistością.

Okazuje się więc, że aplikacje stworzone do diagnostyki nowotworów skóry na razie przynajmniej charakteryzują się niewystarczającą skutecznością. Lekarze zwracają uwagę, że pewnym zagrożeniem dla pacjentów jest opóźnienie właściwej diagnozy wynikające ze zbytniego zaufania do aplikacji. Być może jednak w przyszłości aplikacje na smartphony przyczynią się do szybszego diagnozowania pacjentów i tym samym poprawy rokowania osób chorych na czerniaka.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.