Specjalizacje, Kategorie, Działy

Dłuższa antybiotykoterapia skuteczniejsza u pacjentów z trądzikiem odwróconym

Udostępnij:
Trądzik odwrócony to trudna do rozpoznania i leczenia choroba, mogąca dewastować jakość życia chorego. Jak wynika z najnowszej publikacji w „The JAMA Dermatology” przedłużenie szerokospektralnej antybiotykoterapii może przynosić korzyści określonej grupie pacjentów.
Amerykańsko-kanadyjskie wytyczne z 2019 r. dotyczące leczenia trądziku odwróconego (pełna wersja tutaj) jako wysoce skuteczną terapię trzeciego rzutu, ograniczoną do 6-tygodniowego kursu leczenia, zalecają ertapenem (1g x raz dziennie). Nowojorski zespół badaczy przeprowadził retrospektywny przegląd dokumentacji medycznej 98 pacjentów (z lat 2018 - 2022) z ropnym zapaleniem apokrynowych gruczołów potowych, gdzie dokonano pomiaru i oceny wyników leczenia pacjentów przed i po leczeniu dożylnym ertapenemem. Następnie uczestnicy wypełnili ankietę telefoniczną oceniającą perspektywy i zadowolenie pacjentów. Pacjentów leczono – zgodnie z wytycznymi – 1 g ertapenemu (wlewy dożylne podawanie w domu), jednak nie przez 6, lecz 12 do 16 tygodni (mediana 13,1, dalsza obserwacja po leczeniu do 12 tygodni). Dodatkowo przez cały ten okres kontynuowano leczenie antyandrogenami i lekami biologicznymi rozpoczęte przed podaniem antybiotyku.

Wykazano, że nasilenie choroby mierzone w 9-punktowej skali PGA (Physican Global Assesment) pomiędzy wartością wyjściową a okresem obserwacji po terapii spadło ze średniej 3,9 do 2,7, a nasilenie bólu mierzone skalą NRS z 4,2 do aż 1,8. Znaczna poprawa kliniczna korelowała ze spadkiem stężenia markerów zapalnych – wartości CRP spadły z 5,4 do 2,4 mg/dl, a interleukiny 6 z 25,2 do 13,7. W ankiecie telefonicznej 80,3 proc. chorych zgłosiło średnie do wysokiego zadowolenia z leczenia ertapenemem, aż 90,8 proc. stwierdziło, że poleciłoby to leczenie innym pacjentom.

Wykazano zatem, że dłuższe stosowanie ertapenemu daje pozytywne skutki zarówno obiektywne, jak i subiektywne. Jest tylko jeden “problem” – logistyka; taki schemat leczenia należałoby odpowiednio zorganizować, także w sensie prawnym. Nie jest to jednak niemożliwe, szczególnie że ta grupa chorych nie jest bardzo liczna.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.