Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Grzybica paznokci – przegląd najnowszych możliwości terapeutycznych

Udostępnij:
Słoneczna aura skutkuje zwiększonym ruchem na basenach i kąpieliskach. Przykrą przeszkodą w korzystaniu z takiej formy aktywności bywa grzybica paznokci, która niekiedy wcale nie jest łatwa do wyleczenia. O tym, co zrobić, by ją zwiększyć, informuje najnowsza publikacja z prestiżowego „British Journal of Dermatology”.
Grzybica paznokci jest najczęstszym schorzeniem w tej lokalizacji i stanowi co najmniej 50 proc. wszystkich jej chorób. Częstość występowania w populacji ogólnej wynosi około 5,5 proc. Zazwyczaj objawia się białym lub żółtobrązowym przebarwieniem paznokcia.

Choroba może być rezerwuarem skórnych zakażeń, a także rozprzestrzeniać się także na zdrowe paznokcie. W przebiegu choroby istnieje zwiększone ryzyko infekcji bakteryjnych, takich jak zapalenie tkanki łącznej i zanokcica, zwłaszcza u osób z obniżoną odpornością, w tym chorych na cukrzycę. Ciężka postać choroby może utrudniać stanie, chodzenie i codzienne czynności. Nieleczone schorzenie prowadzi dodatkowo do niskiej samooceny, co przekłada się na spadek jakości życia.

Opublikowana w 2017 roku metaanaliza obejmująca 48 badań z randomizacją oceniających wpływ doustnych leków przeciwgrzybiczych w leczeniu grzybicy paznokci stóp wykazała, że terbinafina prowadzi do lepszych wskaźników wyleczenia klinicznego i mikologicznego niż inne metody leczenia, dlatego jest obecnie lekiem z wyboru. Do innych leków stosowanych w leczeniu grzybicy paznokci należą itrakonazol oraz flukonazol, jednak dają one więcej skutków ubocznych i interakcji lekowych. Metaanaliza nie objęła jednak nowszych generacji leków, takich jak pozakonazol i otesekonazol.

Z powyższych względów kanadyjski zespół badaczy przeprowadził metaanalizę obejmującą aż 21 badań klinicznych, która dotyczyła skuteczności poszczególnych schematów terapeutycznych. Zidentyfikowano trzydzieści pięć z nich; porównano skuteczność nowszych schematów z tradycyjnymi, takimi jak np. terbinafina 250 mg dziennie czy itrakonazol 200 mg dziennie przez 12 tygodni. Wykazano, że dawka danego środka była istotnie i silnie związana z jego skutecznością; roczne szanse na wyleczenie przy zastosowaniu terbinafiny 250 mg dziennie przez 24 tygodnie (skuteczność ok. 94 proc.) były znacznie większe niż przy 12-tygodniowym czasie leczenia (skuteczność 66,3 proc.).

Stwierdzono również, że schematy przypominające mogą zwiększyć skuteczność niezależnie od zastosowanego leku przeciwgrzybiczego. Obliczono, że wspomniane wcześniej nowsze leki przeciwgrzybicze charakteryzują się większą skutecznością od terbinafiny.

Powyższe badanie wskazuje, by dbać o odpowiedni dobór dawki danego preparatu i odpowiedni czas leczenia; dodatkowo niekiedy konieczne jest powtórzenie terapii, o czym warto uprzedzić pacjenta.

Opracowanie: lek. Damian Matusiak
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.