Specjalizacje, Kategorie, Działy

Nadmierne spożycie sodu jest związane z zapaleniem i otyłością

Udostępnij:
Zhu i wsp. zbadali w grupie 766 zdrowych osób w wieku od 14 do 18 lat zależności między spożyciem sodu a stanem zapalnym i otyłością. Ustalili, że większa podaż sodu w diecie jest związana ze stanem zapalnym oraz wzrostem tkanki tłuszczowej, również po uwzględnieniu czynników zakłócających.
W projekcie precyzyjnie analizowano produkty spożyte przez uczestników w okresie jednego tygodnia, co miało odzwierciedlać utrwalone nawyki żywieniowe.

Odsetek tłuszczu w masie ciała był określany przy pomocy absorpcjometrii promieniowania rentgenowskiego podwójnej energii. Obrazowanie rezonansu magnetycznego wykorzystano dla oceny tkanki tłuszczowej podskórnej i trzewnej.

Obliczono, że średnia ilość sodu przyjmowanego dziennie przez ochotników wynosiła 3.3 g (odpowiada 8.4 g NaCl). Autorzy podkreślili, że 97% z nich spożywała więcej sodu niż zaleca Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne. Po uwzględnieniu dodatkowych czynników mogących wpływać na wynik analiz, w tym całkowitej podaży kalorycznej, obliczono, że spożycie sodu było związane z większą masą ciała, odsetkiem masy ciała stanowionym przez tłuszcz, wielkością podskórnej tkanki tłuszczowej, stężeniem osoczowym czynnika martwicy guza (TNF-Îą, tumor necrosis factor), a także leptyny. Nie wykazano związku między przyjmowaniem sodu a stężeniem CRP (C-reactive protein) oraz adiponektyny.

Podsumowując przedstawiane dane autorzy napisali, że większa podaż sodu w diecie jest związana ze stanem zapalnym oraz wzrostem tkanki tłuszczowej, również po uwględnieniu czynników zakłócających.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.