Specjalizacje, Kategorie, Działy

PTN o nowych wytycznych dot. witaminy K u noworodków

Udostępnij:
W związku z ukazaniem się nowych danych dotyczących stosowania witaminy K –wytycznych Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii Dziecięcej i Żywienia (European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition, ESPGHAN) i publikacji w czasopiśmie PEDIATRICS, zarząd Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego rekomenduje realizowanie profilaktyki zgodnie z wytycznymi ESPGHAN.
Każdy noworodek po urodzeniu powinien otrzymać witaminę K profilaktycznie. Dawka i dzień podania powinny być odpowiednio udokumentowane. Odmowa rodziców podania dziecku profilaktycznie witaminy K, po przekazaniu im odpowiedniej informacji powinna być odnotowana w dokumentacji z powodu wysokiego ryzyka późnej choroby krwotocznej.
Zdrowy noworodek powinien otrzymać po urodzeniu 1 mg witaminy K drogą domięśniową lub 2 mg drogą doustną. Przy podaży witaminy K drogą doustną kolejne 2 mg witaminy K powinny zostać podane doustnie w 4-6 dniu i w 4-6 tygodniu życia lub 1mg doustnie 1x tygodniowo przez 3 m-ce. Droga domięśniowa jest preferowana ze względu na skuteczność i wiarygodność podania. PTN rekomenduje podaż domięśniową, a doustną wyłącznie w sytuacjach braku zgody rodziców na tę drogę podana.
Powodzenie podania doustnego zależy od zgodności z protokołem i może się różnić w zależności od populacji i organizacji ochrony zdrowia. Jeżeli noworodek zwymiotuje lub uleje w ciągu jednej godziny od podania witaminy K, podaż doustną należy powtórzyć. Droga doustna nie jest odpowiednia dla noworodków urodzonych przedwcześnie, noworodków z cholestazą, zaburzeniami wchłaniania jelitowego lub w stanie zdrowia uniemożliwiającym podanie witaminy K tą drogą, a także u noworodków matek, które otrzymywały leki wchodzące w interakcję z metabolizmem witaminy K.
W związku z brakiem rekomendacji ESPGHAN w grupie dzieci przedwcześnie urodzonych zarząd PTN rekomenduje podaż wyłącznie domięśniową w dawkach zależnych od masy ciała:
–Od 500 g do 1000 g dawka 0,2 mg jednorazowo po urodzeniu;
–Od 1001 g do 1500 g dawka 0,3 mg jednorazowo po urodzeniu;
–Powyżej 1500g dawka 0,5 mg jednorazowo po urodzeniu.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.