Specjalizacje, Kategorie, Działy

RPO do ministra zdrowia o problemie chorób zawodowych

Udostępnij:
Rzecznik postuluje poddanie decyzji organów inspekcji sanitarnej kontroli sądów powszechnych, a także wprowadzenie nadzoru nad jednostkami orzeczniczymi rozpoznającymi choroby zawodowe, podobnie jak w przypadku nadzoru ZUS nad orzecznictwem w sprawach dotyczących niezdolności do pracy.
RPO informuje, iż w czasie spotkań regionalnych w województwie zachodniopomorskim dowiedział się od mieszkańca Świnoujścia o problemie z rozpoznawaniem i stwierdzaniem choroby zawodowej. Procedury są tak czasochłonne, że postępowanie trwać może nawet wiele lat. Rzecznik zwrócił się w tej sprawie z wystąpieniem do ministra zdrowia.

Dziś sytuacja wygląda tak: rozpoznania choroby zawodowej dokonuje lekarz orzecznik; jeśli poddający się badaniu pracownik nie zgadza się z treścią orzeczenia, może złożyć wniosek o ponowne badanie w jednostce orzeczniczej II stopnia; procedurę stwierdzenia choroby zawodowej przeprowadza natomiast państwowy inspektor sanitarny, na podstawie orzeczenia lekarskiego; jeśli ma wątpliwości, może zwrócić się o uzupełnienie orzeczenia, co jednak znacznie wydłuża całą procedurę; od decyzji organu inspekcji sanitarnej przysługuje odwołanie do organu wyższego stopnia; na to strony mogą wnieść skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Jak podkreśla RPO dlatego też postępowanie może trwać latami. Do tego sądy administracyjne nie badają decyzji pod względem merytorycznym, ale pod kątem zgodności z prawem. Po uchyleniu decyzji przez sąd, organy sanitarne w ponownym postępowaniu, mimo zaleceń sądu, często nie uzupełniają materiału dowodowego i wydają kolejne wadliwe decyzje.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się o ocenę możliwości zmiany obowiązującego stanu prawnego, aby wyeliminować przewlekłość postępowań w sprawach dotyczących chorób zawodowych
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.