Specjalizacje, Kategorie, Działy

Żywienie podstawą zdrowia na lata

Udostępnij:
W Polsce około 45 procent dzieci ma nieprawidłowy wskaźnik BMI. Coraz częściej współczesna wiedza medyczna pokazuje, że wpływ na ryzyko otyłości już w dzieciństwie lub później w dorosłości ma dieta kobiety w ciąży oraz żywienie dziecka w pierwszym okresie życia. Przy czym szkodliwy jest zarówno nadmiar jak i niedobór pokarmu.
- Coraz częściej pojawiają się dowody naukowe na to, że otyłość i powikłania otyłości nie są spowodowane jedynie przez czynniki genetyczne, ale nakładają się nań czynniki środowiskowe i niejednokrotnie to one mają większe znaczenie – mówi prof. Piotr Socha, kierownik Oddziału Gastroenterologii, Hepatologii i Zaburzeń Odżywiania w Instytucie „pomnik Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie podczas Sympozjum „Żywienie od poczęcia – od teorii do praktyki” zorganizowanego przez firmę Nutricia.
Współczesna wiedza wprowadza pojęcie programowania żywieniowego, które powinno rozpocząć się już na etapie rozwoju płodowego, a potem być kontynuowane w okresie niemowlęcym. Odpowiednie żywienie oraz suplementacja diety takim składnikami jak żelazo, jod, czy witamina D mogą zapewnić trwały efekt przez całe życie. Nieodpowiednie żywienie, w tym nadpodaż białka, co jest związane z karmieniem dziecka sztucznymi mieszkankami mogą kształtować ryzyko zapadalności na choroby cywilizacyjne takie jak nadciśnienie, cukrzyca typu 2, otyłość w dorosłości. Nadpodaż białka może prowadzić także do przerostu nerek obciążonych metabolicznie. Do otyłości może prowadzić także niedobór pokarmowy w okresie płodowym i niemowlęcym, bo kiedy pokarm staje się dostępny powoduje to nadmierny przyrost masy ciała. Późniejsze nadciśnienie tętnicze także może wynikać z nadmiernego przyrostu masy ciała.
- Najlepszą formą pokarmu dla dziecka jest naturalne mleko matki i choć nie jesteśmy w stanie ocenić tego skomplikowanego procesu jakim jest programowanie metaboliczne, potrafimy ocenić jego związek z ryzykiem wystąpienia pewnych chorób w przyszłości – mówi prof. Piotr Socha – Naturalny pokarm matki poprawia także zdolności poznawcze dziecka, a ryzyko nadwagi zmniejsza o 25 procent.
Badania potwierdzają ogromną rolę edukacji rodziców w zakresie żywienia dzieci. Dzieci lepiej orientujących się w tym temacie rodziców mają zazwyczaj niższy wskaźnik BMI. Stąd tak ważne jest stworzenie systemu szkolenia oraz przekazywanie wiedzy w sposób dostępny i prosty.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.