Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Diagności laboratoryjni walczą o dodatki covidowe

Udostępnij:
Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych zwrócił się z petycją do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie dodatków covidowych. Zaznaczono, że diagności laboratoryjni są jedyną grupą zawodów medycznych wykluczoną z dodatku covidowego – pomimo narażenia na zakażenie.
W przesłanej do ministra zdrowia petycji Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych zażądał dokonania pisemnej interpretacji polecenia ministra zdrowia z 4 września 2020 r. w sprawie dodatkowego świadczenia pieniężnego w związku z COVID-19. Z jego brzmienia po nowelizacji obowiązującej od 1 listopada 2021 r. będzie jednoznacznie wynikać, że:

– dodatkowe świadczenie pieniężne określane jako dodatek covidowy przyznawane jest zarówno wszystkim osobom wykonującym czynności diagnostyki laboratoryjnej, jak również wszystkim osobom, które uczestniczą w udzielaniu świadczeń zdrowotnych i mają bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem i zakażeniem wirusem SARS-CoV-2,
– „bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem i zakażeniem wirusem SARS-CoV-2” należy rozumieć również jako „bezpośredni kontakt z materiałem biologicznym pochodzącym od pacjenta z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2”.

Diagności postulują o przekazanie ww. interpretacji wszystkim oddziałom wojewódzkim NFZ z poleceniem ich dalszego przesłania do wszystkich podmiotów leczniczych z obszaru właściwego danego wojewódzkiego oddziału NFZ w celu jej wykorzystania w procesie prawidłowego ustalania wysokości przedmiotowego świadczenia za okresy wsteczne.

Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych zwrócił się także z apelem w sprawie dodatków covidowych do Mateusza Morawieckiego. W piśmie do premiera zaapelował o poparcie swoich postulatów.

– Na skutek braku staranności i przejrzystości redakcyjnej, ogólnikowych zapisów i niejednoznacznej wykładni przedmiotowe polecenie ministra zdrowia w sprawie dodatku covidowego stało się przyczyną wzajemnie wykluczających się jego interpretacji przez kierowników podmiotów leczniczych z terenu całej Polski. Powyższa sytuacja budzi od wielu miesięcy poczucie niesprawiedliwości u pracowników medycznych laboratoriów diagnostycznych, którzy przez zapis ww. polecenia zostali podzieleni na pracowników gorszych i lepszych, przy czym kryteria przyznawania im dodatków od początku nie były spójne i jasno wyłożone. (…) finalnie dodatki otrzymało nie więcej niż 10 proc. personelu laboratoriów, w tym diagnostów laboratoryjnych i techników analityki medycznej – zaargumentowano w piśmie do premiera.

Zaznaczono też, że diagności laboratoryjni są jedyną grupą zawodową zawodów medycznych wykluczoną w tak dużym osobowym stopniu z dodatku covidowego, mimo że każda osoba wykonująca czynności diagnostyki laboratoryjnej pozostaje w co najmniej równym stopniu narażona na zakażenie tym wirusem jak lekarz czy pielęgniarka.

Wcześniej zarząd KZZPMLD składał już skargę w tej sprawie do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, w indywidualnych pismach do Ministerstwa Zdrowia oraz petycji do ministra zdrowia, a także interweniował u posłów i senatorów sejmowej i senackiej Komisji Zdrowia.

– Nie przestajemy upominać się o należne nam dodatki covidowe i korzystną dla nas interpretację polecenia ministra zdrowia dla Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie dodatkowego wynagrodzenia – zapowiedział KZZPMLD.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.