300 tysięcy pacjentów pod skoordynowaną opieką

Udostępnij:
Od 2017 roku ma ruszyć opieka koordynowana w POZ. Pod koniec października zacznie się nabór placówek do pilotażu. Na początek projekt obejmie 75 przychodni, czyli 300 tysięcy pacjentów.
Dzisiaj system nie jest skoordynowany. Chory otrzymuje zalecenia, ale to, czy je wykona, zależy od niego. W ramach opieki koordynowanej odpowiedzialność za sprawdzenie realizacji zaleceń miałby wziąć na siebie także lekarz rodzinny z POZ i jego zespół. - Opiekę nad chorym będzie sprawował cały zespół medycyny rodzinnej, w którym istotną rolę mają odgrywać pielęgniarki. Ma też powstać funkcja koordynatora, który sprawdzi, czy wszystko przebiega zgodnie z planem - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

"DGP" pisze, że plan działania i sposób komunikacji z pacjentem byłby ustalany indywidualnie. Ale to lekarz będzie rozliczany z efektów swojej opieki. I to jemu będzie zależało, żeby sprawdzić, czy jego pacjent wykonał badania, przyjmuje leki i przestrzega diety. Koordynator czy pielęgniarka mogą tego dopilnować, na przykład dzwoniąc do chorego.

Ułatwieniem może być współpraca z NFZ, który będzie mógł monitorować, czy recepta na leki refundowane została zrealizowana. Systemy informatyczne miałyby wspomagać analizę wyników badań i alarmować o ryzyku choroby. Lekarze będą mogli wykorzystywać np. rozwiązania telemedyczne i konsultacje online.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.