BCC krytykuje projekt ustawy tytoniowej

Udostępnij:
Przedsiębiorcy zrzeszeni w BCC uważają, że projekt ustawy tytoniowej nie daje czasu producentom na dostosowanie się do nowych wymogów. Wykracza także poza przepisy Dyrektywy Tytoniowej.
W poniedziałek, 3 sierpnia mija termin konsultacji projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych z 24 czerwca 2015 roku, który z założenia miał implementować do polskich przepisów tzw. Dyrektywę Tytoniową (DT). Nie dość, że projekt nie implementuje w znacznej części istotnych dla producentów wyrobów tytoniowych postanowień DT, to zawiera dodatkowo propozycje, które wykraczają poza dyrektywę. Jest też mocno spóźniony, choć przedstawiciele branży od wielu miesięcy upominali się o ustawę, aby mieć czas na dostosowanie produkcji do nowych wymogów.

W opublikowanym projekcie zabrakło kluczowych z punktu widzenia producentów informacji, które są jasno określone w DT (m.in. wielkość ostrzeżeń zdrowotnych), znalazły się w nim natomiast przepisy, których dyrektywa nie reguluje (m.in. zakaz informacji o wyrobach tytoniowych umieszczanych w punktach sprzedaży), a – ze względu na wielomiesięczne opóźnienie rozpoczęcia procesu legislacyjnego – terminy zaproponowane w ustawie w zakresie dostosowania produkcji stają się nierealne. Dodatkowo, ustawa przekazuje bardzo szerokie uprawnienia Inspektorowi ds. substancji chemicznych i naraża producentów na nieproporcjonalne i nieprzewidywalne koszty.

(…) BCC w kontekście ogromu zmian, które nakładają na przemysł tytoniowy projektowane przepisy i z powodu opóźnionego procesu legislacyjnego oraz niepewności odnośnie warunków i terminów dostosowania produkcji wnosi o usunięcie terminu 20 maja 2016 roku jako momentu, kiedy producenci mogą wytwarzać swoje wyroby tylko zgodnie z przepisami Dyrektywy i jednocześnie utrzymanie terminu do końca lutego 2017 jako datę wyprzedaży wyrobów nie spełniających wymogów Dyrektywy.
Proces przygotowywania się producentów do wdrożenia tych zmian może być rozpoczęty dopiero wtedy, kiedy uchwalona zostanie ustawa wraz z odpowiednimi rozporządzeniami.

Ze względu na ograniczoną liczbę dostawców maszyn do produkcji i pakowania wyrobów tytoniowych, ogromnie istotny jest odpowiednio długi czas na przygotowanie się producentów. Przygotowanie wymaga czasu i olbrzymich inwestycji, które sięgną łącznie kilkuset milionów złotych. Producenci potrzebują odpowiednio długiego okresu na zamówienie maszyn zgodnie ze specyfikacją wynikającą z przepisów ustawy, ich wyprodukowanie, zainstalowanie i przetestowanie. Z oczywistych względów inwestycje tej skali można przeprowadzać dopiero od chwili opublikowania uchwalonej ustawy, jak również wydania aktów wykonawczych do ustawy.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.