Co z rejestrami medycznymi? Pacjenci apelują o pieniądze na narzędzie

Udostępnij:
Na budowę systemu rejestrów medycznych minister zdrowia chciał przeznaczyć w 2019 roku 19 milionów złotych. Chciał, ale przyjęty w 2017 roku projekt ustawy budżetowej nie uwzględnił pieniędzy na narzędzie informatyczne. Organizacje pacjentów liczą na pomoc minister finansów.
- Narzędzie informatyczne, wdrożone, między innymi, w kardiologii czy kardiochirurgii, pozwala nie tylko poznać sytuację epidemiologiczną w Polsce, ale też ocenić efektywność leczenia na każdym jego etapie. Umożliwiają także prowadzenie programu skoordynowanego leczenia w danej dziedzinie - informuje "Rzeczpospolita" i przypomina, że w 2019 r. miały powstać rejestry dla onkologii.

"Rzeczpospolita" wyjaśnia, że bez funduszy nie będzie to jednak możliwe. Dlatego członkowie 50 organizacji pacjenckich, skupionych, między innymi, w Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, oraz Fundacja Onkologiczna Alivia zaapelowały do minister finansów Teresy Czerwińskiej. Proszą też, by zamiast wnioskowanych przez resort zdrowia 19 mln zł przyznała 25 mln zł na utworzenie rejestrów.

- Utworzenie rejestrów medycznych jest warunkiem koniecznym monitorowania skutków wdrożenia, co potwierdza raport Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z grudnia 2017 r. W ramach prowadzenia polityki lekowej resort chciałby wprowadzić rozwiązania finansowania terapii w oparciu o efekt kliniczny, dzięki czemu Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) nie płaciłby za leki, które nie przynoszą korzyści chorym. Bez rejestrów osiągnięcie tego celu będzie niemożliwe – argumentują pacjenci w liście do minister Teresy Czerwińskiej. Przypominają w nim, że ideę powołania rejestrów popierają czołowe autorytety naukowe, w tym prezesi towarzystw naukowych oraz konsultanci krajowi w dziedzinach onkologicznych, a także Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.