Czy szpitalne spółki zostaną bez finansowania?

Udostępnij:
W razie powrotu do finansowania budżetowego na pieniądze mogą liczyć placówki publiczne. Co stanie się ze spółkami szpitalnymi, których w kraju jest ponad 120? Czy będą musiały znowu zmienić formułę prawną, aby uzyskać środki na leczenie chorych? Tylko, że to wymagałoby zmiany przepisów.
Jak podaje Rzeczpospolita, pomysł PiS, aby stworzyć system sieci szpitali finansowanych z budżetu zakłada, że placówki prywatne będą utrzymywać się ze środków swoich pacjentów. Pieniądze publiczne byłby dzielone między szpitale publiczne. Co ze spółkami?

Jak informuje gazeta, jeśli teraz resort zdrowia zrealizuje swoje plany, placówki te nie będą mogły liczyć na publiczne kontrakty. Minister chce je przyznawać tylko szpitalom działającym non profit, takim, które wypracowany zysk inwestują we własny rozwój, a nie wypłacają w postaci dywidend członkom rady nadzorczej. Niejasne jest jednak, co się stanie ze szpitalami, które zostały przekształcone w spółki, a zgodnie z tworzonymi właśnie mapami potrzeb zdrowotnych są kluczowe dla danego regionu.

Spółkami stały się też niektóre placówki uniwersyteckie. Czy one także wypadną z budżetowego finansowania? Obecne przepisy nie przewidują możliwości powrotu do SPZOZ.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.