Dają 2,8 miliarda złotych na skrócenie kolejek i nowy sprzęt

Udostępnij:
Jest projekt specustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej. Przewiduje on, że Narodowy Fundusz Zdrowia dostanie 2,1 miliardów złotych dotacji z budżetu na skrócenie kolejek, a kolejne 700 milionów złotych zostanie przeznaczone na wyposażenie placówek w nowy sprzęt.
- To pierwszy raz w historii, gdy budżet tak otwarcie i hojnie dołoży do leczenia. Co więcej, Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się projektem już w tym lub przyszłym tygodniu. Ustawa ma zacząć obowiązywać najpóźniej 23 września, tuż przed uruchomieniem sieci szpitali - informuje "Dziennik Gazeta Prawna", która dotarła do projektu.

Pieniądze pozwolą przede wszystkim zwiększyć liczbę świadczeń. Zwłaszcza tych, do których kolejki są absurdalnie długie. Chodzi między innymi o badania rezonansem magnetycznym, tomografie, operacje zaćmy i wszczepianie endoprotez, a także nowoczesne leczenie osób z wirusem powodującym zapalenie wątroby typu C. W niektórych regionach pacjenci muszą czekać na te zabiegi nawet po kilka lat. Z dodatkowych środków mają też zostać zakupione dentobusy (mobilne gabinety dla dzieci i młodzieży), a także aparatura dla szpitali. Co bardzo ważne, w projekcie specustawy zaznaczono, że taka pomoc w pierwszej kolejności powinna zostać przyznana placówkom oferującym kompleksową i koordynowaną opiekę chorym z rakiem piersi. - Rząd chce utworzyć sieć punktów, w których kobiety będą miały dostęp do pełnej diagnostyki, leczenia i rehabilitacji - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

O skomentowanie projektu ustawy poprosiliśmy eksperta.

Tadeusz Jędrzejczyk, ekspert organizacji ochrony zdrowia i były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia:
- Dodatkowe środki z budżetu na finansowanie świadczeń zdrowotnych z satysfakcją powitają zarówno szpitale, jak i oczekujący na świadczenia pacjenci. Mimo, że 2,8 miliarda złotych to sporo pieniędzy, to oczywiście nie wystarczy na wszystkie niezbędne potrzeby. Warto zatem odnotować, że decyzja o odstąpieniu od likwidacji NFZ okazała się w tym przypadku zbawienna. Płatnik bowiem jest jedną z nielicznych w Polsce instytucji, która może zapewnić nie tylko sprawną alokację finansową ale także weryfikację wykorzystania środków. Wprowadzony w 2015 roku i nieco już zapomniany tak zwany pakiet kolejkowy pozwoli bowiem płatnikowi na przeprowadzenie efektywnej weryfikacji w jaki sposób pacjenci będą włączeniu do leczenia. Jednocześnie specustawa bez wątpienia stanie się wizerunkowym wsparciem dla wdrażanej sieci szpitali, co pozwoli rządowi na uniknięcie powtórzenia porażki wizerunkowej popełnionej przy likwidacji gimnazjów.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.