Doktor na wózku: czyli rzecznik o dyskryminacji niepełnosprawnych na uczelniach medycznych

Udostępnij:
Rzecznik Praw Obywatelskich uznał, że uczelnie wyższe wykluczają osoby niepełnosprawne z grona potencjalnych studentów. Wśród tych, które najczęściej sięgają po praktyki dyskryminacyjne wymienił uczelnie medyczne. Zaapelował o zmianę tego stanu rzeczy.
- Rolą poszczególnych ministrów sprawujących nadzór nad uczelniami powinno być przeciwdziałanie takim praktykom, sprzecznym nie tylko z ustawami i Konstytucją, ale także z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych – czytamy w komunikacie RPO.

Rzecznik zaapelował do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Zdrowia, Ministra Obrony Narodowej oraz Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej o podjęcie działań na rzecz pełnego urzeczywistnienia prawa osób z niepełnosprawnościami do edukacji, bez dyskryminacji i na zasadzie równości z innymi osobami.

Dla niezorientowanych brzmi to dość dziwnie. Jak to niepełnosprawni na uczelniach wojskowych czy medycznych? Czy chcemy aby nasza armia była armią niepełnosprawnych? Czy chcemy by leczył nas lekarz poruszający się na wózku?

Z takimi stereotypami ciągle musimy się mierzyć choć niepełnosprawność niepełnosprawności nierówna. A osoby te sprawdzają się we wszystkich sferach działalności publicznej czy gospodarczej. Rzecznik wylicza: studenci z niepełnosprawnościami studiują we wszystkich typach szkół – najwięcej na uniwersytetach (w roku 2013 – 9 573 osoby) oraz wyższych szkołach technicznych (4909), ale także na akademiach medycznych (771), akademiach wychowania fizycznego (215), wyższych szkołach artystycznych (241), teologicznych (145), szkołach resortu obrony narodowej (186) oraz morskich (107).

- Najważniejszym problemem jest wykluczanie osób z niepełnosprawnościami z grona potencjalnych studentów niektórych uczelni wyższych. W ocenie Rzecznika ewentualne ograniczenia w dostępie do edukacji akademickiej powinny wynikać z obiektywnych i racjonalnych przesłanek, a także odnosić się do poszczególnych osób, nie zaś do grupy osób z niepełnosprawnościami – czytamy w komunikacie.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.