Archiwum

Innowacje w farmacji

Udostępnij:
Medyczne innowacje od lat wdraża Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Dzięki dotacji unijnej powstała kolejna ważna jednostka naukowa – Centrum Innowacyjnej Technologii Farmaceutycznej. Dwa budynki można zauważyć w Poznaniu, jadąc od strony ulicy Marcelińskiej. Są tam laboratoria i przestrzeń dla części naukowo-dydaktycznej.
CITF ma swoją siedzibę w oddanym do użytku w grudniu 2021 r. Collegium Pharmaceuticum. To nowoczesna przestrzeń z unikalnym sprzętem badawczym.

Bliżej biznesu
Obiekt posłuży nie tylko rozwojowi edukacji i przyszłych medyków, ale też pozwoli na prowadzenie badań na potrzeby biznesu. A to przecież istota wspierania tego typu inwestycji z pieniędzy unijnych, które są w dyspozycji zarządu województwa.

Dotacja z budżetu WRPO 2014–2020 wyniosła 20 mln zł i została przyznana z puli związanej ze wspieraniem inwestycji w obszarze B+R. Chodzi w niej głównie o to, aby poprzez poprawę warunków do rozwoju nauki zachęcać naukowców do współpracy z sektorem biznesu. Po to, aby coraz więcej wyników badań było komercjalizowanych.

Tak też stanie się w przypadku CITF. Nowa placówka przyczyni się do wzmocnienia współpracy między nauką a przedsiębiorcami (głównie przez łatwiejszy dostęp do wiedzy i jej transfer), ale nie tylko. Uczelnia chce zachęcić młodzież do podjęcia studiów z kluczowych dziedzin naukowych. To zaowocuje większą liczbą absolwentów w dziedzinach wpisujących się w inteligentne specjalizacje Wielkopolski.

Z ogrodem
Co zatem zobaczymy w nowej placówce? W części gospodarczej znalazły się m.in. laboratoria: mikrobiologiczne, fitochemiczne oraz dostępności farmaceutycznej. Będą one wykorzystywane przez naukowców z Wydziału Farmacji do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych na zlecenie i przy udziale przedsiębiorców. W centrum innowacji znajdują się laboratoria na wynajem. Mogą z nich korzystać zainteresowane firmy, by przeprowadzać badania we własnym zakresie.

W części niegospodarczej znajduje się z kolei infrastruktura badań podstawowych, a więc takich, których celem jest zdobycie nowej wiedzy. Ich wyniki nie będą jeszcze przeznaczone bezpośrednio do celów handlowych, a więc zastosowania w przemyśle.

Wraz z nadejściem ciepłych dni zazielenił się także pobliski ogród, w którym znalazły się zioła, rośliny lecznicze i wykorzystywane w kosmetyce. Rosną tam jabłonie, głóg, miłorząb japoński, piwonie chińskie w kilku kolorach. To ponad 120 gatunków roślin, ziół, roślin przyprawowych, a także drzew i krzewów. Powierzchnia ogrodu to 1380 mkw.

Ogród będzie służył nie tylko edukacji studentów, lecz także uczniów i przedszkolaków. Będzie go można udostępniać grupom zorganizowanym ze szkół i przedszkoli.

Centrum Innowacyjnej Technologii Farmaceutycznej 1 lutego 2022 r. oficjalnie rozpoczęło swoją działalność. Dyrektorem placówki jest Jacek Wajda.

Artykuł opublikowano w „Monitorze Wielkopolskim” 6/2022.

Przeczytaj także: „Praca dla dobra wspólnego” i „Szpital już nie na peryferiach”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.