Jacek R. Łuczak ma nietypową wizję ochrony zdrowia

Udostępnij:
- W związku z podjętą przez "Menedżera Zdrowia" dyskusją na temat metod reformowania i wizji systemu ochrony zdrowia, przyszedł mi do głowy pomysł. Wiem, jak w prosty sposób jak to zrobić - mówi z przymrużeniem oka Jacek R. Łuczak. I przypominamy, że o przyszłości służby zdrowia będzie mowa również podczas konferencji "Wizja zdrowia – diagnoza i przyszłość", która odbędzie się w październiku w Warszawie.
Jacek R. Łuczak, ekspert w dziedzinie organizacji ochrony zdrowia i zdrowia publicznego:
- Proponuję powoływanie na stanowiska ministrów i wiceministrów, lekarzy i przedstawicieli poszczególnych specjalności medycznych. Specjalności powinny „obejmować władzę” kolejno, na kadencje dwuletnie. W tym czasie decyzje podejmowane na korzyść kardiologów, onkologów, pulmonologów, i tak dalej, wystarczą do radykalnego „zreformowania” poszczególnych dziedzin medycyny i w rezultacie całego systemu. Po pediatrach (Bartosz Arłukowicz i Igor Radziewicz-Winnicki, Alicja Chybicka) proponuję pałeczkę przekazać hipertensjologom.

Dlaczego? Ocenia się, że około 10 milionów Polaków choruje na nadciśnienie, a drugie tyle ma wysokie prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi. Zaledwie u około 2 milionów nadciśnienie jest leczone skutecznie. Nadciśnienie tętnicze jest w Polsce i w Europie jedną z najważniejszych przyczyn umieralności przedwczesnej, stanowiąc dla krajów duże obciążenie ekonomiczne.

Co zaproponują hipertensjolodzy?
1. Celem zmian ustawowych będzie radykalne zwiększenie dostępności osób z nadciśnieniem do hipertensjologów.
2. Już samo stwierdzenie w badaniu przesiewowym nadciśnienia, będzie podstawą do skierowania pacjenta (także przez pielęgniarkę), na konsultację do hipertensjologa.
3. Wyprzedzając złośliwe pytanie, czy wystarczy hipertensjologów? Odpowiadamy, że tak. Zwiększymy liczbę ośrodków akredytowanych do kształcenia w tej specjalności. Zmienimy rozporządzenie o specjalizacjach lekarskich. Wprowadzimy rezydentury dla wielkiej liczby hipertensjologów. Zachęcimy młodych lekarzy do wybierania tej specjalizacji.
4. Zmienimy dotychczasowy model podstawowej opieki zdrowotnej. Hipertensjolog będzie miał prawo otworzyć podstawowa opiekę zdrowotną, a pacjentowi z nadciśnieniem damy prawo wyboru, czy chce leczyć się u lekarza rodzinnego, czy u hipertensjologa?
5. Zwiększymy liczbę wąskich specjalności w hipertensjologii. Osobę z nadciśnieniem i cukrzycą leczył będzie hipertensjo-diabetolog, z chorobą nerek, hipertensjo-nefrolog, w ciąży, hipertensjo-ginekolog itp. Będą to całkowicie nowe specjalizacje oparte o kształcenie modułowe.
6. Korzystnie dla hipertensjologów zmienimy wycenę procedur finansowanych przez NFZ. Uatrakcyjnienie stawek przyciągnie do specjalności większą liczbę lekarzy.

Kolejność następnych ekip specjalistów, sprawujących władzę i zarządzających Ministerstwem Zdrowia, proponuję ustalać „w drodze” losowania, albo przeglądu posłów i senatorów, którzy dali się wybrać do Sejmu i Senatu, w imieniu jakiejś grupy chorych.

Więcej o konferencji "Wizja zdrowia – diagnoza i przyszłość" na stronie internetowej: www.termedia.pl/Konferencje_Wizja zdrowia. Wydarzenie odbędzie się 3 października, w Warszawie. Program konferencji jest ciągle rozbudowywany.

Przeczytaj także: "Wizja w ochronie zdrowa? Nie ma, ale... powstanie. Podczas konferencji "Wizja zdrowia – diagnoza i przyszłość"i "Eksperckie wizje ochrony zdrowia"

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.