źródło: senat.gov.pl

Koniec rozmów z ministrem Radziwiłłem

Udostępnij:
Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia „NSZZ” zdecydowała się przerwać rozmowy z ministrem zdrowia. KSOZ oświadczył, że zawiesza swój udział w pracach Branżowego Zespołu Trójstronnego.
Główną przyczyną tej decyzji jest przyjęcie przez Sejm i Senat ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

- Długo oczekiwana regulacja płacowa w systemie ochrony zdrowia zapisana w.w. ustawie – choć intencyjnie słuszna – nie uzyskała poparcia naszego Związku, w związku z pominięciem w niniejszym zapisie części pracowników podmiotów leczniczych współwykonujących świadczenia medyczne. Mimo wielokrotnie zgłaszanych w trakcie prac legislacyjnych przez Sekretariat Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność poprawek do ustawy, zostały one pominięte zarówno przez posłów jak i senatorów.

- W narracji wyborczej Prawo i Sprawiedliwość wielokrotnie podkreślało konieczność wyrównywania różnic społecznych poprzez podnoszenie płac pracownikom najniżej uposażonym, pomijanym w kolejnych regulacjach płacowych - zapis tej ustawy w sposób jaskrawy przeczy tym deklaracjom wyborczym - wyjaśnia w oficjalnym oświadczeniu Sekretariat Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność. Zdaniem Solidarności przyjęta w tej formie ustawa narusza zasady sprawiedliwości społecznej, w związku z tym Rada Sekretariatu Ochrony Zdrowia postanowiła zawiesić swój udział w pracach Zespołu Trójstronnego.

Konflikt między związkowcami a resortem zdrowia trwa od dawna. Maria Ochman niejednokrotnie podkreślała, że jej zdaniem minister zdrowia nie realizuje programu PiS.

Punktów spornych jest wiele, najważniejszy jest zbyt mały zdaniem związkowców wzrost nakładów na opiekę zdrowotną. Powołany przy Ministerstwie Zdrowia Zespół Trójstronny ds. dialogu społecznego pracował już ponad rok, ale przedstawiciele „Solidarności” podkreślali, że nie czują się dostatecznie wysłuchani i zwracali uwagę na niewielką efektywność rozmów. Problemem jest także chaos informacyjny (dotyczący m.in. kwestii likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia).

Spory dotyczą też rządowego projektu ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który ma zniwelować dysproporcje w wynagradzaniu. Związkowcy zwracają jednak uwagę, że w projekcie nie uwzględniono m.in. salowych czy sanitariuszy.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.