"Ojciec Chrzestny", Wikipedia

Mafia lekowa rozbita

Udostępnij:
Tagi: leki, lek
Jedenaście osób zostało zatrzymanych pod zarzutami działania w mafii lekowej. Grupa przestępcza specjalizowała się w nielegalnym wywozie leków z Polski i korzystaniu z odwróconego łańcucha dystrybucji. Podczas akcji przeszukano 120 aptek, biur rachunkowych, mieszkań i innych miejsc przechowywania dowodów. Sprawa dotyczy Warszawy, Szczecina, Gdańska, Gdyni, Elbląga, Radomia, Lublina, a także Wielkopolski i Śląska.
- W akcji brali udział inspektorzy Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej razem z 300 policjantami z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu, wspólnie z prokuratorami z Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Objęła dziewięć województw - poinformowała "Dziennik Gazeta Prawna" i wyjaśniła, że w sumie przeszukano 120 aptek, biur rachunkowych, mieszkań i innych miejsc przechowywania dowodów. - Znajdowały się one w Warszawie, Szczecinie, Gdańsku, Gdyni, Elblągu, Radomiu, Lublinie, a także w Wielkopolsce i na Śląsku - dodała "Rzeczpospolita".

- Wśród zatrzymanych są między innymi kierownicy aptek, organizatorzy sieci aptek, jak również osoby faktycznie zarządzające aptekami i hurtowniami farmaceutycznymi na terenie kraju - powiedział Agnieszka Zabłocka-Konopka, rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Warszawie, w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Wyjaśniła, że grupa działała przez ponad dwa lata, a proceder miał zasięg ogólnokrajowy. Mechanizm był typowy dla tego rodzaju nadużyć. Leki z aptek trafiały do hurtowni (czego zakazuje prawo), a stąd za granicę.

- Podejrzani skupowali farmaceutyki, których z Polski nie wolno wywozić, w tym leki onkologiczne, przeciwzakrzepowe i przeciwcukrzycowe, stale przyjmowane przez osoby cierpiące na przewlekłe oraz poważne schorzenia - wyjaśniła "Rzeczpospolita" i zacytowała Zabłocką-Konopkę: - Podejrzani naruszając zakaz zbywania produktów leczniczych z aptek do hurtowni farmaceutycznej, wystawiali i posługiwali się poświadczającymi nieprawdę fakturami VAT, opiewającymi na wielomilionowe kwoty, które dokumentowały pozorne transakcje sprzedaży leków do niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej. Tymczasem leki w rzeczywistości były sprzedawane hurtowniom farmaceutycznym przez powiązane ze sobą podmioty, które zarządzały ustalonymi w śledztwie aptekami i hurtowniami farmaceutycznymi.

Żeby ukryć zyski z przestępstw podejrzani dopuszczali się również prania brudnych pieniędzy.

- Zatrzymani usłyszeli zarzuty związane z nielegalnym wywozem leków, dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oraz prania pieniędzy i wystawiania nierzetelnych faktur VAT. Grozi im do 10 lat więzienia. Sprawa ma charakter rozwojowy - poinformowała "Rzeczpospolita".

Przeczytaj także: "CBA wchodzi do szpitala w Bielsku Podlaskim".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.