Piotr Skórnicki/Agencja Wyborcza.pl

Pfizer w centrum sporów o unijne miliardy

Udostępnij:

Polska nadal uczestniczy w postępowaniu dotyczącym domniemanych przestępstw popełnionych przez Komisję Europejską w trakcie negocjacji umowy z Pfizerem, choć wiosną się z niego wycofała.

Ponad dwa lata temu rząd Zjednoczonej Prawicy odmówił zakupu szczepionek przeciw COVID-19 od Pfizera. Mając w magazynach ponad 20 mln niewykorzystanych preparatów, nie chciał przyjąć kolejnych, więc – pomimo wiążącej nas umowy – powołując się na siłę wyższą w postaci wojny w Ukrainie, przestaliśmy płacić i odbierać produkty amerykańskiej firmy. Producent tuż przed wyborami parlamentarnymi w Polsce zdecydował się nas pozwać, żądając zwrotu 6 mld zł za niezapłacone szczepienia. Żeby zyskać na czasie, Polska dołączyła do sprawy karnej, która toczy się w prokuraturze w belgijskim Liege.

17 maja, za zamkniętymi drzwiami sali rozpraw w belgijskim Liege, odbyło się przesłuchanie w sprawie nieprawidłowości związanych z zakupem szczepionek przeciwko koronawirusowi.

Polska w ubiegłym roku dołączyła do skargi, by nieoczekiwanie wiosną tego roku się z niej wycofać. Wszystko po to, aby załagodzić napięte stosunki na linii Polska–UE i dostać pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy.

Wycofanie nastąpiło na prośbę Kancelarii Premiera – pismo w tej sprawie trafiło do resortu zdrowia, który następnie przekazał je do Brukseli.

Wycofanie wycofania
Z informacji „Dziennika Gazety Prawnej” wynika jednak, że w rozprawie 17 maja udział brali również nasi przedstawiciele.

– To oznacza, że wróciliśmy do sprawy i że wycofaliśmy wycofanie – podaje „DGP”.

Urzędnicy z Ministerstwa Zdrowia i zatrudnieni przez rząd prawnicy nie komentują sprawy.

Menedzer Zdrowia linkedin

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.