Maciek Jaźwiecki/Agencja Wyborcza.pl

Prezydencka obłuda i tabletki „dzień po” w aptekach ►

Udostępnij:

– Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowaniu nowelizacji umożliwiającej zakup tabletki „dzień po” bez recepty przez kobietę od piętnastego roku życia nie była efektem troski, ale obłudy i obskurantyzmu – stwierdziła minister zdrowia Izabela Leszczyna, ogłaszając nowe rozporządzenie.

29 marca prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację Prawa farmaceutycznego – przyjęty przez Sejm i Senat projekt zakładał możliwość zakupu tabletki „dzień po” bez recepty przez kobietę od piętnastego roku życia.

Izabela Leszczyna zaproponowała jednak co innego – rozporządzenie i pigułki „dzień po” od 1 maja w aptekach.

Projekt w tej sprawie jest konsultowany – mówiła o nim 4 kwietnia podczas konferencji prasowej.

Przedstawicielka resortu zaczęła od pretensji do prezydenta.

– Prezydent okazał się przeciwnikiem zapobiegania niechcianym ciążom – mówiła minister zdrowia Izabela Leszczyna.

– Decyzja o zawetowaniu nie była efektem troski o młode kobiety, tylko obłudy i obskurantyzmu – podkreśliła.

– Rozwiązanie proponowane przez Ministerstwo Zdrowia nie jest rozwiązaniem idealnym, ale jedynym możliwym i zgodnym z prawem do czasu wyboru nowego prezydenta, dla którego prawa kobiet będą prawdziwą, a nie tylko deklaratywną wartością – stwierdziła.

Projekt rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego opieki farmaceuty
Chodzi o projekt rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego opieki farmaceuty sprawowanej nad pacjentem w zakresie zdrowia reprodukcyjnego. Zakłada on dostęp do antykoncepcji awaryjnej, czyli tzw. pigułek dzień po, mających w swoim składzie octan uliprystalu – po przeprowadzeniu stosownego wywiadu. Ma to umożliwić szybką interwencję minimalizującą ryzyko powikłań zdrowotnych związanych z niezamierzonym wystąpieniem ciąży.

– Zgodnie z projektem wywiad będzie obejmować ustalenie przyczyny zasadności wydania produktu leczniczego, omówienie zasad wykonywania badań służących samokontroli i interpretacji wyników badań uzyskiwanych za pomocą wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro pozwalających na rozpoznanie ciąży, rozmowę o zasadach wykonywania badań służących samokontroli i interpretacji wyników badań uzyskiwanych za pomocą wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro służących do rozpoznawania chorób układu urogenitalnego u kobiet i mężczyzn, opisanie zasad farmakoterapii w okresie ciąży albo połogu oraz pouczenie dotyczące zasadności objęcia leczeniem w podstawowej opiece zdrowotnej, ambulatoryjnej opiece specjalistycznej lub leczeniem szpitalnym, w zależności od rozpoznanego problemu zdrowotnego – mówiła Leszczyna, dodając, że „po przeprowadzeniu wywiadu, na podstawie informacji z niego uzyskanych oraz aktualnej wiedzy medycznej, jeśli jest to uzasadnione stanem zdrowia pacjenta, polegającym na ryzyku wystąpienia nieplanowanej ciąży, wystawiona zostaje recepta farmaceutyczna”.

Pilotażowem będą objęci pacjenci z ukończonym piętnastym rokiem życia w dniu zgłoszenia się do apteki, która przystąpi do programu.

Co poza tym?

Fragment konferencji, która odbyła się 4 kwietnia, do obejrzenia poniżej.


Relacja w całości do obejrzenia na stronie internetowej: www.facebook.com/MZGOVPL.


 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.