Prof. Jałowiecki ponownie rektorem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Udostępnij:
W Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach odbyły się wybory na rektora i prorektorów uczelni. W wyniku głosowania rektorem na kadencję 2016-2020 został wybrany ponownie prof. Przemysław Jałowiecki.
Funkcję prorektora ds. studiów i studentów pełnić będzie, podobnie jak w obecnej kadencji, prof. Joanna Lewin-Kowalik, a prorektorem ds. klinicznych pozostanie nadal dr Damian Czyżewski.

Prorektorem ds. kształcenia podyplomowego i ustawicznego został wybrany obecny dziekan Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej prof. Stanisław Boryczka. Stanowisko prorektora ds. nauki obejmie prof. Tomasz Szczepański, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu.
W kadencji 2016-2020 do grona władz uniwersytetu dołączy także prorektor ds. rozwoju i promocji uczelni. Funkcję obejmie obecna dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu SUM prof. Violetta Skrzypulec-Plinta.

Prof. Przemysław Jałowiecki studia wyższe ukończył na Śląskiej Akademii Medycznej w 1979 r., otrzymując tytuł i dyplom lekarza z wyróżnieniem. Stażysta jednostek naukowych w Lozannie, Bonn, Protaras (Cypr) oraz Cala Blava (Hiszpania). Specjalista z anestezjologii i intensywnej terapii oraz medycyny ratunkowej, kierownik Katedry Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Medycyny Ratunkowej oraz Oddziału Klinicznego Anestezjologii i Intensywnej Terapii Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Posiada osiągnięcia dydaktyczne oraz sukcesy w kształceniu kadr naukowych. Oprócz zajęć dydaktycznych dla studentów prowadzi wykłady i ćwiczenia na kursach podyplomowych organizowanych przez CMKP w Warszawie, na kursach atestacyjnych do specjalizacji z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii oraz na kursach postępowania w nagłych stanach zagrożenia życia. Członek Komisji Egzaminu Testowego CMKP do II stopnia specjalizacji z anestezjologii i intensywnej terapii.

Podstawowe kierunki zainteresowań badawczych prof. Jałowieckiego to epidemiologia w anestezjologii, zdarzenia krytyczne i powikłania związane z anestezją, doskonalenie metod i sposobów znieczulenia, problematyka intensywnej terapii obrażeń wielomiejscowych i urazów czaszkowo-mózgowych. Przebadał i wprowadził do praktyki klinicznej pionierską w skali kraju metodę jednoczesnego stosowania tiopentalu i piracetamu w intensywnej terapii ukierunkowanej na ochronę mózgu u chorych po ciężkich urazach czaszkowo-mózgowych. Dokonał pierwszej w kraju analizy przyczyn i okoliczności występowania zdarzeń krytycznych oraz ciężkich powikłań związanych z anestezją.

Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Medalem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Uhonorowany m.in. zespołową nagrodą MZiOS za opracowanie zbioru pytań testowych z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii, zespołową naukową nagrodą Ministra Zdrowia oraz nagrodami rektora ŚAM: zespołowymi z tytułu osiągnięć dydaktycznych (trzykrotnie) i indywidualną naukową II stopnia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.