Profesor Markuszewski na czele Polskiego Towarzystwa Kardiodiabetologicznego

Udostępnij:
W sobotę (12 maja) podczas zjazdu Polskiego Towarzystwa Kardiodiabetologicznego, płk prof. nadzw. dr hab. med. Leszek Markuszewski, członek zarządu PTKD, został wybrany na prezesa tej organizacji. Markuszewski to wybitny kardiolog, diabetolog, specjalista w zakresie chorób wewnętrznych, medycyny sportowej i rehabilitacji, ekspert organizacji ochrony zdrowia i "Łodzianin Roku 2006".
Leszek Markuszewski jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Wojskowej Akademii Medycznej, a ponadto certyfikowanym menedżerem opieki zdrowotnej i absolwentem Studiów Podyplomowych na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego oraz na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego.

Nowy prezes to autor nowatorskich rozwiązań w systemie ochrony zdrowia. Tworzył i kierował diagnostyką Kardiologiczną Centrum Kliniczno-Dydaktycznego Wojskowej Akademii Medycznej, następnie doświadczenie w zarządzaniu placówkami medycznymi zdobywał jako Zastępca Komendanta Centralnego Szpitala Wojskowej Akademii Medycznej oraz jako wieloletni Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. W trakcie kierowania USK im. WAM oddłużył szpital stabilizując przy tym jego sytuację finansową oraz zrealizował program restrukturyzacji i modernizacji czyniąc tę jednostkę jednym z najlepszych ośrodków medycznych w kraju. Uwzględniając wieloletnie tradycje Centralnego Szpitala Wojskowego oraz potrzeby zdrowotne środowiska polskich weteranów i kombatantów utworzył - według autorskiego projektu na bazie USK im. WAM Centralny Szpital Weteranów – pierwszą w Polsce i drugą w Europie tego typu placówkę. W trakcie kierowania Uniwersyteckim Szpitalem Kliniczny im. WAM – Centralnym Szpitalem Weteranów dwukrotnie nominowany był do tytułu „Menagera Roku w Ochronie Zdrowia”, a szpital trzykrotnie został wyróżniony Nagrodą „Perły Medycyny”. Stworzył od podstaw i kierował przez lata Kliniką Kardiodiabetologii, Kardiologii Interwencyjnej i Rehabilitacji Kardiologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, pierwszą tego typu strukturą kliniczną w Europie. Dzięki działalności menedżerskiej i naukowej uzyskał dla tej Kliniki sześd grantów programu POLKARD, dwa granty KBN oraz siedem prac realizowanych w planie prac własnych uczelni.

Ponadto jako Doradca Ministra – Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych stworzył koncepcję usprawnienia systemowego opieki zdrowotnej nad środowiskiem kombatantów i weteranów z kraju i z zagranicy w oparciu o „Sied Szpitali Przyjaznych Weteranom” realizowaną pod egidą Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

W latach 2009-2017 jako Szef Więziennej Służby Zdrowia – Naczelny Lekarz Więziennictwa, zrealizował autorski projekt reformy tej formacji, zmieniając zastany obraz służby zdrowia, czyniąc ją jednocześnie kadrowo, strukturalnie i funkcjonalnie nowoczesną, dostosowaną do potrzeb polskiego więziennictwa i ważną częścią powszechnego systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Współautor pięciu książek z dziedziny kardiologii i ultrasonografii. Autor i współautor ponad 185 prac opublikowanych w piśmiennictwie fachowym polskim i zagranicznym oraz ponad 120 wystąpień zjazdowych. Kierownik specjalizacji piętnastu lekarzy w zakresie chorób wewnętrznych, kardiologii i diabetologii.

Markuszewski to laureat nagrody im. dr Janusza Małczaka za najlepsze publikacje w polskim piśmiennictwie medycznym z zakresu ultrasonografii w latach 2004-2006 za cykl prac poświęconych echokardiografii klinicznej, a także zdobywca nagrody za najlepszą pracę oryginalną w 2013 roku przyznana przez Towarzystwo Internistów Polskich. Został odznaczony wieloma odznaczeniami państwowymi (m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty ,Srebrny, Brązowy Krzyż Zasługi, Pro Memoria), resortowymi oraz kombatanckimi (m.in. odznaczeniami honorowymi - "Honorowy Członek Światowego Związku Żołnierzy AK" - złota odznaka zasługi dla ŚZŻAK za wybitne zasługi w zakresie ochrony zdrowia i pomocy medycznej udzielanej członkom związku, jak też utworzenie Centralnego Szpitala Weteranów).

Profesor Markuszewski otrzymał także honorową odznakę Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari za wybitne zasługi w niesieniu pomocy oraz ratowaniu zdrowia i życia kombatantów, w tym Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari, a także honorową odznakę ministra zdrowia „Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia”.

Leszek Markuszewski jest zasłużony dla miasta Łodzi. Posiada tytuł "Łodzianina Roku 2006".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.