Przedstawiciele Porozumienia Rezydentów byli w resorcie i rozmawiali o podwyżkach. Co ustalono?

Udostępnij:
W czwartek (31 sierpnia) w Centrum Dialogu Społecznego „Dialog” w Warszawie przedstawicieli Porozumienia Rezydentów spotkali się z reprezentacją Ministerstwa Zdrowia. Rozmowy dotyczyły wynagrodzeń lekarzy rezydentów i... trwały zaledwie pół godziny. - Wobec niepowodzenia pokojowych rozwiązań, szykujemy się do zaostrzenia protestu - informuje Porozumienie Rezydentów.
Relacja przedstawicieli Porozumienia Rezydentów:
- Spotkanie rozpoczęło się krótkim wystąpieniem ministra zdrowia. Pan Minister nawiązał do aktualnie planowanych przez jego resort działań. Podczas swojej wypowiedzi dr Radziwiłł wspomniał również o akcji protestacyjnej lekarzy rezydentów, którą mają zamiar przeprowadzić w najbliższym czasie. W związku z zaistniałą sytuacją reprezentacja Porozumienia Rezydentów OZZL przystąpiła do prób negocjacji, dotyczących mającego ukazać się niebawem rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie zasadniczego wynagrodzenia lekarzy odbywających specjalizację w trybie rezydentury. Minister Zdrowia uznał, że dzisiejsze spotkanie nie będzie miało formy negocjacji, ponieważ nie były one przez resort planowane. Zakomunikowano, że spotkanie będzie miało charakter czysto informacyjny.

Reprezentacja PR uzyskała informację, że zwiększenie zasadniczego wynagrodzenia lekarzy rezydentów będzie wynosiło od 100 do 200 złotych brutto w zależności od rodzaju specjalizacji (deficytowa/niedeficytowa) oraz czasu trwania szkolenia specjalizacyjnego (do dwóch lat oraz po dwóch latach od jego rozpoczęcia). Minister zdrowia podkreślił, że wspomniane podwyżki są konsekwencją postanowień rządowej ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Jednocześnie zakomunikowano, że inny – niż wynikający z tej ustawy – wzrost wynagrodzeń nie jest obecnie brany pod uwagę. Sytuacja może ulec zmianie tylko wtedy, jeśli w ustawie budżetowej zostaną zarezerwowane na to środki.

Delegacja PR podkreśliła, że słowa pana ministra stoją w sprzeczności z wcześniejszymi deklaracjami. Trudno uznać zaproponowane kwoty za „godne wynagrodzenie”. W porównaniu do innych grup zawodowych lekarze rezydenci zostali zignorowani. Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia nie zgodzili się na zaprezentowanie planowanych przez resort wartości podwyżek uzasadniając, że jest to jedynie projekt rozporządzenia a nie jego ostateczna forma.

Strona resortu zdrowia nie była zainteresowana wysłuchaniem propozycji PR OZZL dotyczących planowanego rozporządzenia. Przedstawiciele Porozumienia Rezydentów OZZL zakomunikowali, że zaproponowany przez Ministerstwo sposób realizowania zapisów ustawy rządowej nie zadowala lekarzy rezydentów, oraz że nieunikniona będzie eskalacja akcji protestacyjnej.

W trakcie spotkania zarzucono przedstawicielom Porozumienia Rezydentów, że rozmowy dotyczą tylko wynagrodzenia zasadniczego lekarzy rezydentów. Jest to spostrzeżenie nieprawdziwe, ponieważ głównym postulatem planowanych w najbliższym czasie protestów jest szybszy i adekwatny do międzynarodowych standardów wzrost nakładów na ochronę zdrowia.

Minister Radziwiłł podczas swojego wystąpienia rozpoczynającego spotkanie zasugerował, że lekarze rezydenci mogą liczyć na dużą liczbę pochodnych (np. dyżury), oraz że mają możliwością „dorobienia” (POZ, NPL etc.). Przytoczone stwierdzenie spotkało się ze stanowczą reakcją przedstawicieli PR OZZL, którzy wyraźnie zarzucili Ministrowi mówienie nieprawdy. Według błędnej interpretacji prawa pracy np. dyżury medyczne są rozliczane niezależnie od wysokości wynagrodzenia zasadniczego.

Przedstawicielom strony rządowej zostało przypomniane, że Porozumienie Rezydentów OZZL ma od samego początku niezmienne cztery grupy postulatów (jakość kształcenia specjalizacyjnego, przestrzeganie prawa pracy, dyżury medyczne oraz wynagrodzenia), zatem wypominanie jednego z elementów jest nietaktowne. Podkreślono, że spotkanie miało na miejscu wypracowanie odpowiedniego kształtu rozporządzenia, ponieważ termin jego ogłoszenia jest coraz bliżej.

Z powodu braku woli ze strony Ministerstwa Zdrowia do rozpoczęcia negocjacji, nawet pomimo kilku prób ich podjęcia przez naszą reprezentację, przedstawiciele PR OZZL zdecydowali o zakończeniu spotkania. Nasza delegacja podkreśliła, że Porozumienie Rezydentów OZZL jest gotowe na merytoryczne rozmowy oraz spotkania, podczas których rozpocznie się dialog o konkretnych rozwiązaniach, a nie tylko zapowiedziach, które nie mają pokrycia.

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło plan wprowadzenia oraz znacznego zróżnicowania wynagrodzeń lekarzy specjalizujących w wybranych dziedzinach. Niestety nie sprecyzowano w jakiej formie (dodatek, stypendium lub wzrost wynagrodzenia zasadniczego) ma wzrosnąć wynagrodzenie wybranych grup lekarzy w trakcie specjalizacji. Plan Ministerstwa ma objąć dziedziny: medycynę rodzinną, choroby wewnętrzne, pediatrię, psychiatrię, medycynę ratunkową oraz chirurgię ogólną.
Przedstawiciele PR OZZL podkreślili, że pomimo dwuletniego dialogu z Ministerstwem Zdrowia w ramach licznych spotkań oraz prac w ministerialnym zespole ds. zmian w szkoleniu specjalizacyjnym, opinia lekarzy z PR OZZL wciąż jest lekceważona i w dalszym ciągu strona resortowa przedstawia nam obietnice – w chwili obecnej – bez pokrycia. Jako przykład przywołano ciągle przekładany termin nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Pod naporem delegacji PR OZZL Ministerstwo Zdrowia zadeklarowało zakończenie (na etapie ministerialnym) prac nad nowelizacją tej ustawy na przełomie września i października.

Na tej deklaracji spotkanie zostało zakończone, a obie strony zapewniły o chęci do dalszych rozmów.
Należy z całą stanowczością podkreślić, że celem planowanego na 02.10.2017 r. protestu głodowego jest stymulacja strony rządowej (reprezentowanej przez Ministra Zdrowia) do rozpoczęcia realnych działań, dążących do poprawy sytuacji w publicznym systemie ochrony zdrowia.

Oczekiwane zmiany to między innymi:
- wzrost dostępności opieki medycznej dla pacjentów,
- diagnozowanie chorób na najwyższym światowym poziomie,
- poprawa warunków pracy dla pracowników ochrony zdrowia.

Jako Porozumienie OZZL odbyliśmy setki spotkań z politykami z obozu rządzącego oraz opozycji, zorganizowaliśmy manifestacje lekarzy rezydentów oraz wszystkich zawodów medycznych, uczestniczyliśmy w procesie tworzenia obywatelskiego projektu ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia oraz aktywnie włączyliśmy się w zebranie blisko 240 tys. podpisów pod nim. Wobec niepowodzenia pokojowych rozwiązań, szykujemy się do zaostrzenia protestu. Wszelkie próby zrzucania odpowiedzialności za zły stan ochrony zdrowia na pracowników jest nieakceptowany. Dramatyczna sytuacja kadrowa stanowi bezpośrednie zagrożenie dla pacjentów. Pacjent zasługuje na wypoczęty oraz doskonale wyedukowany personel medyczny. Na „byle-jakość” w ochronie zdrowia nie może być miejsca.

Porozumienie Rezydentów OZZL reprezentowane było przez:
- Michała Bulsa, przewodniczącego PR,
- Łukasza Jankowskiego, wiceprzewodniczącego PR,
- Krzysztofa Hałabuza, wiceprzewodniczącego PR,
- Agnieszkę Serwan, członka zarządu PR.

Stronę rządową oraz ministerialną reprezentowali:
- Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia,
- Józefa Szczurek-Żelazko, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia,
- Katarzyna Głowala, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia,
- Katarzyna Chmielewska, dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Ministerstwie Zdrowia
- Jakub Bydłoń, dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego,
- Paweł Szrot, zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.