RPO: - Zaprzestanie finansowania in vitro sprzeczne z Konstytucją

Udostępnij:
RPO stanowczo stwierdza, że pozbawianie refundacji zabiegów in vitro podważa skuteczność całej ustawy. Tymczasem na organach władzy, w tym Radzie Ministrów ciąży obowiązek konstytucyjny zapewnienia wykonywania ustaw. Tym samym zaprzestanie finansowania jest sprzeczne z ustawą zasadniczą.
Jak informuje Rzecznik Praw Obywatelskich, zgodnie z art. 146 ust. 4 pkt 1 Konstytucji RP podstawowym zadaniem Rady Ministrów jako organu władzy wykonawczej jest zapewnienie wykonywania ustaw w zakresie i na zasadach określonych w Konstytucji i ustawach. Zaprzestanie finansowania procedury zapłodnienia pozaustrojowego z budżetu państwa w praktyce równoznaczne będzie z pozbawieniem skuteczności ustawy z dnia 25 czerwca 2015 roku o leczeniu niepłodności.

-Decyzja taka pozostawać więc będzie w sprzeczności ze wspomnianym wyżej podstawowym zadaniem Rady Ministrów, a ponadto skutkować będzie nieuzasadnionym ograniczeniem dostępu do regulowanej ustawowo metody in vitro - stwierdza RPO.
.
RPO dalej podnosi, że po zaprzestaniu finansowania z in vitro będą mogły korzystać jedynie osoby zamożne. W praktyce zaś osoby chorujące na bezpłodność, którym nie mogą pomóc inne metody zostaną pozbawione szansy posiadania potomstwa genetycznego. RPO podkreśla, że in vitro stanowi nierzadko jedyną skuteczną metodę leczenia niepłodności.

Zdaniem RPO, niewłaściwe jest tłumaczenie resortu zdrowia, że in vitro zniechęcała do szukania innych metod leczenia niepłodności, ponieważ w samej ustawie jest zapisane, że może być stosowana po upływie 12 miesięcy nieskutecznego leczenia innymi metodami tej przypadłości.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.