iStock

Recepta na zwiększające się koszty udzielania świadczeń zdrowotnych

Udostępnij:
Szpitale i inne podmioty lecznicze, które udzielają pacjentom świadczeń gwarantowanych, potrzebują stabilnych źródeł finansowania – a to, jak twierdzą samorządowcy i przedstawiciele szpitali, jest praktycznie niemożliwe, bo nie dostosowuje się wysokości cen pomocy do zwiększających się kosztów jej udzielania, wynikających z czynników makroekonomicznych. Świadczeniodawcy i samorządowcy mają jednak na to receptę.
Stowarzyszenie Menedżerów Opieki Zdrowotnej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych, Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych, Związek Powiatów Polskich i Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej występują z apelem w sprawie wprowadzenia w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych mechanizmu pomocowego, udostępniając przy tym projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Udostępniamy projekt w całości.



Dokument można oglądać na komputerach, niektórych telefonach lub ściągając go po kliknięciu w: Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

W skrócie – jakie zmiany są proponowane?

W projekcie proponuje się nałożenie na prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji ustawowego obowiązku przeprowadzenia analizy dotyczącej sposobu lub poziomu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej w dwóch przypadkach, to jest w związku ze zwiększeniem się wynagrodzeń w sektorze ochrony zdrowia i innych kosztów udzielania świadczeń opieki zdrowotnej. Dodatkowo minister właściwy do spraw zdrowia powinien nadal mieć możliwość wydania prezesowi agencji zlecenia przygotowania raportu i rekomendacji w sprawie zmiany sposobu lub poziomu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej w związku z nadzwyczajnym wzrostem kosztów udzielania świadczeń opieki zdrowotnej. Poza tym, w przepisach sugeruje się też umożliwienie reprezentatywnym organizacjom świadczeniodawców składanie do ministra zdrowia wniosków w sprawie dokonania zmiany poziomu lub sposobu finansowania lub warunków realizacji świadczenia gwarantowanego.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.