Sejm

Sejm – szkoły zawodowe jednak wykształcą lekarzy

Udostępnij:
Uczelnie zawodowe będą mogły aplikować o możliwość prowadzenia kierunków lekarskich – zdecydowano o tym 17 listopada, posłowie Prawa i Sprawiedliwości, Lewicy i Koalicji Polskiej przychylili się do poprawek wniesionych przez Senat. Za jakimi jeszcze zmianami w przepisach opowiedziano się w Sejmie?
Chodzi o nowelizację ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz niektórych innych ustaw, przygotowaną przez Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. Przypomnijmy – 16 listopada połączona sejmowa Komisja Zdrowia i Nauki pozytywnie zaopiniowała wszystkie poprawki zgłoszone do noweli przez Senat. Dotyczyły one między innymi „poszerzenia prowadzenia kierunków lekarskich o kolejne rodzaje uczelni oraz sposobu udzielania kredytów studenckich”.

Jakie uczelnie – jak zapisano w nowych przepisach – będą mogły prowadzić kierunek lekarski lub ubiegać się o tę możliwość?

Zgodę na utworzenie studiów na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym będą mogły uzyskać uczelnie:
– posiadające kategorię naukową A+, A albo B+ w dyscyplinie nauki medyczne lub w dyscyplinie nauki o zdrowiu,
– prowadzące studia na co najmniej jednym kierunku przygotowującym do wykonywania zawodu i posiadające kategorię naukową w dyscyplinie nauki medyczne lub w dyscyplinie nauki o zdrowiu.

Jedna z przyjętych przez Sejm poprawek merytorycznych rozszerza możliwość tworzenia wydziałów lekarskich w uczelniach. Pierwotnie takie uprawnienie miało pozostać w gestii uczelni akademickich. Zgodnie z przyjętymi zmianami – pod pewnymi warunkami – lekarzy będą mogły kształcić również akademie nauk stosowanych lub uczelnie zawodowe.

Według aktualnie obowiązujących przepisów uczelnie zawodowe prowadzą kształcenie wyłącznie na studiach o profilu praktycznym. Rekomendowany przez Senat i komisje sejmowe przepis będzie dopuszczać prowadzenie przez uczelnię zawodową studiów o profilu ogólnoakademickim, o ile taki profil będzie wynikał ze standardów kształcenia na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym.

Jak to uzasadniono?

– Wynika to z zamiaru rozszerzenia kręgu uczelni uprawnionych do wnioskowania o pozwolenie na utworzenie studiów na kierunku lekarskim lub lekarsko-dentystycznym o uczelnie zawodowe. Zwiększenie liczby uczelni, które będą mogły ubiegać się o pozwolenie i które po spełnieniu wszystkich warunków wynikających z rozporządzeń ministra nauki i szkolnictwa wyższego – w sprawie studiów oraz w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do zawodów lekarza i lekarza dentysty – uzyskają uprawnienie do prowadzenia studiów na kierunku lekarskim lub lekarsko-dentystycznym, przełoży się na zwiększenie liczby studentów, a w konsekwencji liczby absolwentów studiów medycznych – zapisano w uzasadnieniu przygotowanym przez Senat.

W nowelizacji określono także zasady wsparcia dla osób odbywających odpłatne studia w języku polskim na kierunku lekarskim, z obowiązkiem ich późniejszego odpracowania w publicznej służbie zdrowia.

Kredyty na studia medyczne będą udzielane przez banki komercyjne, z którymi Bank Gospodarstwa Krajowego zawarł stosowną umowę. Umorzenie kredytu – częściowo lub w całości – będzie możliwe pod warunkiem spełnienia odpowiednich warunków.

Na przykład kredyt zostanie całkowicie umorzony, jeśli osoba, która go wzięła, po zakończeniu studiów przepracuje 10 lat w systemie państwowej ochrony zdrowia, a w ciągu 12 lat uzyska tytuł specjalisty w dziedzinie uznanej za priorytetową.

Ustawa trafi teraz do prezydenta.

Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: Ustawa o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz niektórych innych ustaw.

Więcej o przebiegu procesu legislacyjnego przepisów na stronie internetowej: www.sejm.gov.pl/sejm9/przebieg1569.

Przeczytaj także: „Adam Niedzielski o medykach kształconych w szkołach zawodowych”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.