Archiwum

Specustawa ułatwi zatrudnianie medyków z Ukrainy

Udostępnij:
– W specustawie dotyczącej pomocy Ukrainie zapisano rozwiązania, które ułatwią lekarzom, pielęgniarkom i ratownikom z tego kraju podejmowanie pracy w polskim systemie ochrony zdrowia. Wszystkie osoby z wykształceniem medycznym będą mogły taką pracę podjąć – zapowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Wiceminister w Polskim Radiu – 9 marca – mówił o możliwości zatrudnienia ukraińskich medyków w polskim systemie ochrony zdrowia, zapisanej w procedowanym rządowym projekcie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

– Trwają prace legislacyjne nad specustawą dotyczącą pomocy dla Ukraińców, dzięki której część ukraińskich medyków znajdzie pracę w polskich szpitalach. Jest pewna grupa lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, którzy byli w Polsce, gdy zaczęła się wojna w Ukrainie. W procedowanej ustawie zapisano pewne rozwiązania, które ułatwią podejmowanie im pracy w polskim systemie ochrony zdrowia. Wszystkie osoby z wykształceniem medycznym będą mogły być zatrudnione. To decyzja ministra zdrowia – podkreślił Kraska.

Projekt na stronie sejmowej
Przypomnijmy – 7 marca na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. W dokumencie znalazł się zapis dotyczący pracy medyków.

W projekcie ustawy przewidziano również zmianę w ustawie z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz w ustawie z 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej.

O co chodzi?

– Przepisy regulujące możliwość zatrudnienia lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych według tzw. uproszczonych systemów przewidują, że te osoby mogą wykonywać zawód wyłącznie w ściśle określonym podmiocie leczniczym wskazanym w decyzji i jest albo podana jego nazwa, z oznaczeniem jednostki organizacyjnej i wskazaniem czynności zawodowych, które może wykonywać dany lekarz lub pielęgniarka, albo informacja, że dany lekarz lub pielęgniarka może wykonywać zawód wyłącznie w podmiocie leczniczym udzielającym świadczeń pacjentom chorym na COVID-19. Jeżeli zaszłaby taka konieczność, kierowanie personelu medycznego, który uzyskał odpowiednie decyzje ministra właściwego do spraw zdrowia, do udzielania świadczeń medycznych osobom, które opuściły Ukrainę w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego kraju, na przykład w pociągach sanitarnych, tzw. hubach humanitarnych, ewentualnych szpitalach polowych czy tymczasowych lub w podmiotach leczniczych innych niż wymienione w danej decyzji, byłoby niemożliwe i wymagałoby wszczęcia procedury administracyjnej mającej na celu zmianę decyzji i wskazanie w niej nowego podmiotu leczniczego. Projektowane rozwiązanie wprowadza zatem wyjątek od reguł dotyczących miejsca udzielania świadczeń, które pozwoli pilnie, automatycznie, to jest z mocy ustawy, relokować personel medyczny, w szczególności pochodzący z Ukrainy, do pomocy rodakom poszkodowanym wskutek konfliktu zbrojnego. Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę, że narodowość ukraińska zdecydowanie dominuje wśród personelu medycznego pracującego w Polsce na uproszczonych zasadach. Według aktualnych danych to ponad 600 lekarzy, głównie chirurgów ogólnych, anestezjologów, ortopedów, którzy bez bariery językowej gotowi są nieść pomoc chorym i rannym obywatelom Ukrainy – wyjaśniono.

Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: Rządowy projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Przeczytaj także: „Co z opieką medyczną dla Ukraińców?” i „UE przygotowała 10 tysięcy łóżek dla uchodźców”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.