Szczyt Zdrowia w Białej Podlaskiej: podsumowania, zapowiedź dalszej współpracy i panele dyskusyjne

Udostępnij:
Za nami Pierwszy Polsko-Białoruski Szczyt Zdrowia. W piątkowe południe (23 października) oficjalnie rozpoczęli go Arkadiusz Bratkowski, członek Zarządu Województwa Lubelskiego i Leonid Tsuprik, wicegubernator obwodu brzeskiego. Urzędnicy asystowali podczas podpisania umowy o współpracy polskiego i białoruskiego szpitala.
Dokument podpisał Dariusz Oleński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Białej Podlaskiej i Aleksander Karpicki, dyrektor Brzeskiego Szpitala Obwodowego z Brześcia (widoczni na zdjęciu).

Podpisanie umowy było oficjalnym przypieczętowaniem trwającej od kilku lat współpracy. Wyrażono również nadzieję na to, że kontakty polsko-białoruskie będą jeszcze ściślejsze.

Dwie placówki współdziałają ze sobą od roku 2011. Wtedy przystąpiły do realizacji projektu „Rozwój Pomocy Kardiologicznej dla ludności Polski i Białorusi” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś–Ukraina 2007-2013. Wartość projektu wyniosła 4 miliony 186 tysięcy euro, z czego dofinansowanie z Unii to 3 miliony 768 tysięcy euro.

Podczas szczytu powiedziano o tym, co placówki zawdzięczają projektowi i współpracy.

Bialski szpital miał do wykorzystania w ramach tego projektu 1 milion 786 tysięcy euro.

– Powstała dzięki temu pracownia hemodynamiczna, w której możemy wykonywać operacje na naczyniach obwodowych, albację serca w 3D, ultrasonografię i tomografię wnętrza naczyń krwionośnych – powiedział Dariusz Oleński, dyrektor szpitala w Białej Podlaskiej. Podkreślił także, że ostatnich kilka lat to wymiana doświadczeń i dobrych praktyk ze wschodnimi sąsiadami. Wyjaśnił, że w ramach trwającego projektu szpitale w Białej i w Brześciu nawiązały bardzo ścisłą współpracę, bo przeznaczone na projekt fundusze posłużyły też organizacji wspólnych konferencji i szkoleń.

– To był ogromny plus tego programu, że mogliśmy poznać nawzajem swoją pracę. Poza wszystkimi innymi aspektami, istotna była właśnie ta możliwość integracji ludzi, którzy program realizowali. Chcę zaznaczyć, że gdyby nie wsparcie szpitala w Białej Podlaskiej, to nas w tym projekcie by nie było – stwierdził Aleksander Karpicki, dyrektor Brzeskiego Szpitala Obwodowego.

Honorowym patronatem dwudniowy szczyt objęła Europejska i Polska Federacja Szpitali, którą reprezentował prezes PFS, Jarosław Fedorowski.

Poza podsumowaniem współpracy i zapowiedzią dalszych wspólnych działań, na szczycie odbyło się kilka paneli dyskusyjnych z udziałem ekspertów z Polski i Białorusi. Były to między innymi panele: "Słabe i mocne strony ochrony zdrowia Polski i Białorusi", "Zdrowie i polityka: kierunek zmian na najbliższą dekadę", "Demografia: polityka senioralna", "Badania i rozwój w medycynie: choroby zakaźne", "Epidemia urazów: problem XXI wieku".
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.