iStock

Twitterowi liderzy opinii – cześć trzecia

Udostępnij:
„Menedżer Zdrowia” po raz trzeci podpowiada, kogo warto obserwować na Twitterze. Prezentujemy zestawienie zdrowotnych ekspertów – są w nim między innymi lekarze rodzinni, diagnosta laboratoryjny i pielęgniarz.
@JoannaZabielska
Joanna Zabielska-Cieciuch – lekarka rodzinna z Białegostoku i przedstawicielka Porozumienia Zielonogórskiego. Na Twitterze jest od marca 2012 r. Od tego czasu tweetowała 3543 razy.

Informuje o problemach lekarzy i pacjentów, często krytykując przy tym działania Narodowego Funduszu Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia – tak było w przypadku, gdy płatnik rozesłał do świadczeniodawców komunikat, w którym poinformował o zakończeniu możliwości wystawiania skierowań na rehabilitację pocovidową w dotychczas funkcjonujących programach.



Ekspertka udostępnia teksty z prasy branżowej.

Obserwuje ją 1140 internautów.

@AgnieszkaSzust3
Agnieszka Szuster-Ciesielska – śledzona przez 3054 użytkowników – szczyci się tym, że jest z Lublina i przedstawia się jako „professor at the Maria Curie-Skłodowska University in Lublin, popularizer of knowledge in the field of virology, immunology and vaccinology”. I rzeczywiście na co dzień udostępnia artykuły z prasy branżowej, pisze o nowych badaniach i problemach epidemicznych – merytorycznie i w przystępnej formie. Publikuje swoje teksty – między innymi o małpiej ospie.



Ekspertka jest na Twitterze od sierpnia 2021 r. – tweetowała 1509 razy.

@KludkowskaM
Matylda Kłudkowska to diagnosta laboratoryjny, specjalista mikrobiologii medycznej i wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych. Podkreśla, że na Twitterze publikuje prywatnie.

Komentuje bieżące problemy w systemie ochrony zdrowia. Tweetuje o swojej działce w sektorze.



Ekspertka solidaryzuje się z Ukraińcami. Jako tło profilu ma ustawioną flagę Ukrainy, a w nazwie swojego profilu flagi Polski, Ukrainy i… miniaturkę ciągnika rolniczego. Często udostępnia artykuły poświęcone wojennej rzeczywistości.

Poza tym jest fanką tenisa. Na bieżąco relacjonuje wyniki sportowe w tej dyscyplinie.

Kłudkowska jest na Twitterze od października 2017 r. Jest aktywna – do tej pory tweetowała 14 090 razy. Obserwuje ją 5132 internautów.

@marektomkow
Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków od 2017 r. informuje, co dzieje się w aptekach. Pisze o farmacji. Często udostępnia posty profilu Naczelnej Izby Aptekarskiej i Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Bywa, że krytykuje urzędników – jak w przypadku wpisu Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.



Marek Tomków lubi koty. Co jakiś czas wstawia zdjęcia swojego pupila.

Wiceprezesa obserwuje 2900 osób.

@damian_patecki
Damian Patecki to lekarz specjalista anestezjologii, członek Naczelnej Rady Lekarskiej i ekspert Porozumienia Rezydentów – na Twitterze jest od lipca 2016 r.

5891 obserwujących go na co dzień czyta wpisy oceniające działania Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia. Bywa, że opinie są krytyczne – tak było w przypadku pomysłu resortu zdrowia, aby studenci szóstego roku medycyny prowadzili zajęcia z nauk podstawowych dla studentów pierwszych lat.



Damian Patecki na co dzień dzieli się też – zgrabnie, treściwie i w sposób nieoczywisty – refleksjami dotyczącymi branży. Między innymi o przerywaniu leczenia.



@gosia_sobotka
Małgorzata Gałązka-Sobotka jest dziekanem Centrum Kształcenia Podyplomowego oraz dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego – ekspertkę śledzi 1442 internautów.

Będąc stałym bywalcem wydarzeń branżowych, relacjonuje to, co się w ich trakcie dzieje. Tak było między innymi 22 kwietnia podczas konferencji Bezpieczeństwo Pacjenta zorganizowanej przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku oraz Biuro Rzecznika Praw Pacjenta.



Małgorzata Gałązka-Sobotka wdaje się też w dyskusje z innymi ekspertami z zakresu ochrony zdrowia.

Na Twitterze jest od sierpnia 2013 r.

@a_bazydloMD
Anna Bazydło to lekarka, rezydentka psychiatrii – tłem jej profilu jest zdjęcie z protestu, na którym lekarz trzyma transparent z napisem „Wszyscy jesteśmy pacjentami”. Na Twitterze staje w obronie i pacjentów, i lekarzy.

We wpisie przypiętym do profilu czytamy: „Młodzi (i nie tylko) lekarze wciąż pytają NFZ, dlaczego tabelki refundacyjnej nie może weryfikować system elektroniczny? Szczególnie biorąc pod uwagę, że jest zmieniana co dwa miesiące? Refundacja jest prawem pacjenta – nie powinna być karą dla lekarza”.

Anna Bazydło – jedna z młodszych w zestawieniu – często udostępnia tweety innych lekarzy i teksty z prasy branżowej. Żywo dyskutuje o systemie ochrony zdrowia – także pod wpisami „Menedżera Zdrowia”.



Jest na Twitterze od października 2020 r. – ma 1472 obserwujących.

@tomziel1
Tomasz Zieliński to drugi – po Joannia Zabielskiej-Cieciuch – lekarz rodzinny i przedstawiciel Porozumienia Zielonogórskiego. Podobnie jak jego koleżanka opisuje rzeczywistość ochrony zdrowia – krytykuje rządzących, dostrzega słabości systemu i dyskutuje o nich. Pisze o tym z perspektywy gabinetu lekarskiego – między inny komentując rozrastającą się biurokrację.



Lekarz rodzinny nie pisze tylko o sprawach zawodowych – zamieszcza prywatne zdjęcia i opinie. 3 czerwca poinformował, że „sezon na truskawki jest w pełni”. Udostępnił przy tym zdjęcie pierogów z truskawkami.

Zieliński na Twitterze jest od marca 2021 r. Obserwuje go 2578 internautów.

@GiKolbe
Gilbert Kolbe na Twitterze opisuje się słowami: „Pielęgniarz. Aktywny magister pielęgniarstwa EMBA Zarządzanie w Ochronie Zdrowia. Blokuję za hejt. Opinie prywatne”. Kolbe jest dumny ze swojego zawodu – dowodzi tego wpis przypięty do jego profilu.

Nierzadko dyskutuje z innymi użytkownikami Twittera, broniąc pielęgniarek i pielęgniarzy.



Kolbe – obok Bazydło, jeden z młodszych na liście – jest aktywny, podaje dalej i udostępnia teksty branżowe – między innymi z „Menedżera Zdrowia”.

Na Twitterze jest od czerwca 2011 r. – obserwuje go 2328 osób.

@HalikRafa
Warto obserwować także Rafała Halika, specjalistę zdrowia publicznego i epidemiologa z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie. Ekspert opisuje się jako „specialist of epidemiology, researcher in the area of public health and social epidemiology”, dodając, że publikuje tylko prywatne opinie. Informuje też, że przebywa w Kopenhadze. I to zdjęcia z tego miasta publikuje czasem na Twitterze.

Zawodowo – epidemiolog podaje dalej i omawia materiały publikowane przez „Reuters”, „New York Times”, „Nature”, „The Lancet”, Institute of Public Health i European Observatory on Health Systems & Policies. Jest nieskrępowany, bezpośredni i stanowczy – nierzadko wdaje się w przepychanki słowne z antyszczepionkowcami.

Raz po raz udostępnia piosenki. Ostatnio był to utwór „Jesus He Knows Me” grupy Genesis.

Klikając w śródtytuły, przeniesiesz się na profile twitterowiczów.

Powyższe zestawienie jest trzecim z cyklu. Wkrótce opublikujemy sylwetki kolejnych dziesięciu zdrowotnych liderów opinii, których warto obserwować.


Przeczytaj także: „Twitterowi liderzy opinii – cześć druga” i „Twitterowi liderzy opinii – część pierwsza”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.