Tylko co trzeci Polak leczy się wyłącznie w publicznej służbie zdrowia

Udostępnij:
Gdzie leczą się Polacy? Według sondażu CBOS preferowany jest model mieszany. Pośród pacjentów 37 proc. leczy się wyłącznie w placówkach publicznych, 7 proc. wyłącznie w prywatnych. Pozostali jednocześnie i tu, i tu – lub w ogóle.
- Polacy niemal powszechnie deklarują korzystanie ze świadczeń i usług zdrowotnych - podkreśla CBOS. Jak relacjonuje „Portal Samorządowy” w ostatnich sześciu miesiącach, z powodu choroby, złego stanu zdrowia swojego lub dziecka, 84 proc. badanych przynajmniej raz zasięgało porady lekarskiej, korzystało z usług stomatologa czy protetyka lub też zgłaszało się do laboratoriów albo innych pracowni diagnostycznych by wykonać jakieś analizy czy badania.

CBOS podaje, że w ostatnich sześciu miesiącach Polacy równie powszechnie, jak w tym samym okresie 2014 r., korzystali z pomocy lekarza ogólnego (74 proc. w 2014 r. i 73 proc. obecnie) oraz z porad lekarzy specjalistów (po 54 proc.).

Podobnie jak w latach ubiegłych, także i w tym roku najwięcej osób leczyło się w sposób mieszany, czyli korzystało zarówno ze świadczeń dostępnych w ramach NFZ, jak i opłacanych prywatnie (po 40 proc.). 37 proc. korzystało wyłącznie z usług publicznej służby zdrowia; 7 proc. respondentów leczyło się wyłącznie prywatnie, płacąc za porady i usługi medyczne.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.