iStock

Więcej czasu, aby rozliczyć się z zaliczek od płatnika – jest projekt rozporządzenia

Udostępnij:
Do 31 grudnia 2023 r. będzie można przedłużyć rozliczanie zaliczek pobranych w ramach tzw. jednej dwunastej – tę formę przekazywania przez Narodowy Fundusz Zdrowia pieniędzy lecznicom wprowadzono na czas pandemii, aby ułatwić im funkcjonowanie.
Dzięki takiemu rozwiązaniu placówki mogą otrzymać kwoty odpowiadające miesięcznej wartości umowy, niezależnie od liczby zrealizowanych świadczeń. Trzeba jednak z tych pieniędzy się rozliczyć i nadrobić epidemiczne zaległości.

Pomimo wydłużania okresu rozliczeniowego – obecny to koniec 2021 r. – nie wszyscy świadczeniodawcy będą w stanie odrobić pobrane zaliczki. W związku z tym zdecydowano się na kolejne wydłużenie terminu – zapisano to w opublikowanym projekcie rozporządzenia.

Zgodnie z przepisami rozliczenie będzie możliwe w kolejnych okresach rozliczeniowych, po 31 grudnia 2021 r., również w ramach innych umów zawartych z NFZ, a nie tylko w ramach tej, z którą wiązało się wypłacanie zaliczek. Przy czym maksymalny termin to 31 grudnia 2023 r. Poza tym projekt przedłuża o kolejne trzy miesiące okres, w którym można ubiegać się o zaliczki w ramach tzw. jednej dwunastej. Przepis ten będzie odnosił się w dalszym ciągu wyłącznie do świadczeniodawców, którzy skorzystali już z tej możliwości. Od 1 października do 31 grudnia 2021 r. zaliczki będą wypłacane na takich samych zasadach jak w drugim i trzecim kwartale 2021 r., a ich wysokość co do zasady wynosi 70 proc. kwoty określonej w umowie.

Jeśli chcesz ściągnąć projekt, kliknij w: Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Uwagi do projektu można wysyłać na adres: k.makowiecka@mz.gov.pl.

O sprawie informuje też „Dziennik Gazeta Prawna”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.