123RF

Więcej pieniędzy na koordynację w podstawowej opiece zdrowotnej

Udostępnij:
Opublikowano zarządzenie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie uruchomienia rezerwy ogólnej w planie finansowym na 2021 r. – mowa o 39,2 mln zł. W uzasadnieniu poinformowano, że dzięki temu sfinansowani będą koordynatorzy w podstawowej opiece zdrowotnej.
– Zwiększenie planowanych kosztów świadczeń opieki zdrowotnej w oddziałach wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia ma na celu zapewnienie środków na sfinansowanie w czwartym kwartale 2021 r. skutków nowego zakresu świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej, to jest zakresu „koordynacja opieki” z produktem „koordynacja opieki – zadania koordynatora” – wyjaśniono w zarządzeniu.

Są miliony złotych – nie będzie narzekań?
Przypomnijmy, że regulacje dotyczące opieki koordynowanej w POZ zaczęły obowiązywać na początku października i miały doprowadzić do podwyższenia standardu opieki nad pacjentami, tymczasem część ekspertów oceniła, że „okazały się sporym rozczarowaniem, a największy problemem było zbyt niskie finansowanie świadczeń”.

Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego, w stanowisku opublikowanym na stronie internetowej organizacji podkreślał, że „zgodnie z nowymi regulacjami od 1 października 2021 r. w poradniach POZ powinien być wyznaczony koordynator, który wesprze pacjentów w procesie leczenia, jednak wynagrodzenie, jakie mu przyznano – stawka 49 gr za pacjenta dorosłego, po 2.4 roku życia – jest niewystarczająca, wręcz śmiesznie niska”. Dodawał przy tym, że „zgodnie z nowymi regulacjami zakres obowiązków koordynatora jest spory – ma między innymi zachęcać do badań profilaktycznych, przeprowadzać pierwszy wywiad, kierować na badania, ustalać terminy wizyt u specjalistów czy informować pacjenta o kolejnych etapach leczenia”. – I to wszystko za 1200-1500 zł. Jeśli poradnia POZ ma 2,5 tys. pacjentów pod opieką, to koordynator tyle zarobi – komentował Zieliński.

Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: Zarządzenie nr 1852021DEF w sprawie uruchomienia rezerwy ogólnej uwzględnionej w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na 2021 rok i „POZ Plus czy Minus”

Przeczytaj także: „Jesteśmy zbyt szpitalocentryczni”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.