Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Nowatorska procedura pomaga w wykryciu raka żołądka

Udostępnij:

Naukowcy przeprowadzili badania zabiegu power wash, w trakcie którego płucze się żołądek poprzez endoskopowe wtłoczenie doń ciekłego aerozolu. Daje to szansę na pobranie próbek cytologicznych, przydatnych w badaniach przesiewowych oraz w celu oceny postępu choroby u pacjentów z rakiem żołądka. 

  • Naukowcy badający przydatność nowej procedury płukania żołądka do małoinwazyjnego pobierania próbek cytologicznych w kierunku raka żołądka są zadowoleni z pierwszych wyników testów
  • Płukanie żołądka może sprawdzić się zarówno jako badanie przesiewowe w kierunku raka żołądka, jak i metoda monitorująca przebieg choroby u pacjentów leczonych z powodu tego nowotworu
  • Power wash może w wielu przypadkach okazać się skuteczniejsze i mniej obciążające dla pacjenta niż losowe biopsje, zalecane jako badanie przesiewowe w grupach ryzyka

– Nowatorska procedura power wash, podczas której wtłaczaliśmy do żołądka za pomocą elastycznej sondy wysokociśnieniowy aerozol ciekły, okazała się niezwykle obiecująca w zbieraniu próbek cytologicznych z żołądków pacjentów poddawanych endoskopii. Tego typu „szorowanie” żołądka można stosować zamiast biopsji i może sprawdzić się zarówno jako badanie przesiewowe w kierunku raka żołądka, jak i metoda monitorująca przebieg choroby u pacjentów leczonych z powodu tego nowotworu – poinformował autor badania, dr n med. Charles J. Lightdale, MD, z Columbia University Irving Medical Center w Nowym Jorku.

Power wash żołądka pomaga w diagnostyce

Procedura power wash polega na mechanicznym, systematycznym spryskiwaniu jelita „za pomocą ruchów zamiatania i malowania” w celu usunięcia komórek z błony śluzowej. Wykorzystuje się do tego sondę z pokrętłem ciśnieniowym ustawionym na 10 barów. Pobrane próbki są następnie odsysane z powstałych basenów cieczy, mieszane 1:1 z 10-proc. formaliną i wysyłane do laboratorium.

Jak powiedzieli badacze oceniający procedurę, mycie żołądka pod ciśnieniem wydłużyło standardowy czas endoskopii o 7–10 minut i wygenerowało 60–100 ml płynu. Po odessaniu go bliższe przyjrzenie się błonie śluzowej żołądka ujawniło „rozproszone nadżerki powierzchowne”, podczas gdy utratę krwi uznano za minimalną. Procedura wydawała się dobrze tolerowana, bez aspiracji lub refluksu przełyku podczas endoskopii lub zdarzeń niepożądanych zgłaszanych przez pacjentów po tygodniu obserwacji.

Próbki z power wash wystarczające do zdiagnozowania raka żołądka

Próbki cytopatologiczne uznano za zadowalające i uzyskano „wiele pasków i duże skupiska komórek”. Były one wystarczające do zdiagnozowania raka żołądka u trzech pacjentów i reaktywnych zmian gruczołowych ze stanem zapalnym u jednego pacjenta, z wynikami potwierdzonymi w biopsji. Komórki pobrane od jednego pacjenta były „wysoce podejrzane” pod kątem dysplazji, ale wykonana kontrolnie biopsja okazała się negatywna.

– Zastosowanie power wash do uzyskania cytologii może potencjalnie poprawić endoskopowe protokoły badań przesiewowych i nadzór w celu wykrywania raka żołądka i dysplazji oraz zmniejszenie zachorowalności i śmiertelności z powodu raka żołądka – napisali badacze. Ich zdaniem mycie ciśnieniowe jest prawdopodobnie bezpieczne u większości pacjentów. Chorzy po operacji powinni dobrze tolerować power wash. Metoda może być za to nieodpowiednia dla osób z niekorygowalnymi koagulopatiami lub u pacjentów, którzy nie mogą odstawić leków przeciwzakrzepowych.

Minimalnie inwazyjna procedura

– Badamy sondę o szerszym strumieniu i potencjale zwiększenia wydajności i skrócenia czasu zabiegu – napisali dr Lightdale i jego koledzy. – Inna konstrukcja sondy może pozwolić na jednoczesne rozpylanie i odsysanie, dzięki czemu próbki cytologiczne z określonych obszarów żołądka mogą być oddzielnie analizowane.

– Pacjenci z ryzykiem raka żołądka „mogą być ważną grupą” do dalszej oceny power wash – napisali badacze, zauważając, że połączenie go ze sztuczną inteligencją może pewnego dnia przynieść jeszcze lepsze wyniki.

Przeczytaj także: „Rak żołądka u młodych ludzi – problem diagnostyczny i terapeutyczny”.

Onkologia subskrybuj newsletter

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.