Specjalizacje, Kategorie, Działy
Akademia Tarnowska, Wydział Ochrony Zdrowia

Akademia Tarnowska będzie kształcić lekarzy

Udostępnij:
Akademia Tarnowska to kolejna uczelnia, która utworzy kierunek lekarski. Decyzję o udzieleniu pozwolenia wręczył władzom uczelni minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Władze uczelni zapowiadają, że rekrutacja ruszy prawdopodobnie w następnym roku akademickim, a studenci będą mieć do dyspozycji 60 miejsc.
„Akademia Tarnowska to kolejna uczelnia, która podjęła się ogromnego wyzwania i wielkich obowiązków. Bo jak się komuś wydaje, że stworzenie kierunku lekarskiego to przywilej, to jest w głębokim błędzie. To jest przeogromne wyzwanie (…)” – powiedział szef MEiN w nagraniu udostępnionym w mediach społecznościowych.

Dziękując kadrze uczelni, podkreślił, że stworzenie kierunku lekarskiego i kształcenie lekarzy na wysokim poziomie, według wysokich standardów, to trud. Jak wskazał, Tarnów był miastem wojewódzkim i ma rozwinięte zaplecze lekarskie, potrzebne do praktycznego kształcenia przyszłych medyków.

Pierwszy nabór już w przyszłym roku
Według zapowiedzi rektor Akademii Tarnowskiej dr hab. Małgorzaty Kołpy, pierwsza rekrutacja odbędzie się prawdopodobnie w następnym roku akademickim. Do tego czasu uczelnia chce przygotować miejsce dla 60 studentów oraz dokończyć tworzenie zaplecza dydaktyczno-naukowego, zakupić specjalistyczne wyposażenie i podpisać umowy ze szpitalami i ośrodkami medycznymi w Tarnowie i innych miastach.

Tarnów jest czwartym miastem w województwie małopolskim, gdzie na uczelni publicznej można studiować medycynę. Wcześniej w tym roku zgody na utworzenie takiego kierunku otrzymały Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu oraz Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu. Kierunek lekarski oferują także Uniwersytet Jagielloński-Collegium Medicum w Krakowie oraz niepubliczna Krakowska Akademia im. A. Frycza-Modrzewskiego.

Minister Czarnek, mówiąc o konieczności zwiększenia liczby studentów medycyny, przywołał statystyki, według których pod koniec lat 80. XX w. na studia lekarskie na pierwszy rok polskie uczelnie przyjmowały 6, 7 tys. studentów, a od połowy lat 90. ponad 2 tys. To oznacza – kalkulował minister – ubytek 40 tys. lekarzy, licząc, że przez 10 lat na każdy pierwszy rok studiów przyjmowanych było o 4 tys. mniej studentów.

Ćwierć wieku tradycji
Akademia Tarnowska została utworzona w 1998 r. jako Wyższa Szkoła Zawodowa. Od 1 czerwca 2023 r. funkcjonuje jako Akademia Tarnowska. Kształci na wydziałach administracyjno-ekonomicznym, humanistycznym, matematyczno-przyrodniczym, ochrony zdrowia, politechnicznym oraz sztuki.

Wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki, informując w lipcu o pozytywnym zaopiniowaniu wniosku uczelni o utworzenie kierunku lekarskiego, podkreślił, że rozpoczęcie kształcenia lekarzy w tarnowskiej szkole wyższej jest efektem przyjęcia przez parlament ustawy o możliwości prowadzenia kierunków lekarskich przez szkoły inne niż te, które posiadają uprawnienia do doktoryzowania na kierunkach medycznych. Zwracał też uwagę, że uczelnia starająca się o utworzenie takiego kierunku musi spełnić "naprawdę wyśrubowane warunki, a Akademia Tarnowska te warunki spełnia".

Przeczytaj także: "Filia Uniwersytety Medycznego we Wrocławiu rozpoczyna rekrutację".
 
Akademia Tarnowska, Wydział Ochrony Zdrowia
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.