Specjalizacje, Kategorie, Działy

Osoby palące papierosy po zawale serca żyją krócej

Udostępnij:
Dotychczas przeprowadzone badania dotyczące rokowania po zawale serca informowały o niższych współczynnikach krótkoterminowej śmiertelności wśród osób palących papierosy, w porównaniu z pacjentami, którzy byli wolni od tego nałogu
Emily Bucholz i wsp. zaprojektowali badanie mające na celu określenie długoterminowego rokowania u chorych po zawale serca, w zależności od palenia przez nich papierosów. Wyniki badania opublikowano na łamach czasopisma Heart.
Retrospektywnym badaniem objęto grupę 158 349 pacjentów po zawale serca. 23 447 (14.8%) osób z powyższej grupy deklarowało aktualne palenie papierosów. Palacze papierosów charakteryzowali się niższymi współczynnikami śmiertelności do 5 lat od zawału serca, co można tłumaczyć przede wszystkim ich młodszym wiekiem w chwili wystąpienia zawału.
Po uwzględnieniu czynników zakłócających, przeprowadzona analiza statystyczna wykazała mniejszą śmiertelność krótkoterminową (30-dniową; HR 0.91, 95% CI 0.87 - 0.94), aczkolwiek istotnie wyższą śmiertelność długoterminową (17-letni HR 1.19, 95% CI 1.17 - 1.20), wśród osób deklarujących aktualne palenie papierosów w porównaniu z pacjentami, którzy papierosów nie palili. Niezależnie od wieku pacjentów wykazano znamiennie krótszą oczekiwaną długość życia wśród osób palących papierosy, w porównaniu z osobami niepalącymi.
Podsumowując, osoby palące papierosy po zawale serca mają istotnie krótszą oczekiwaną dalszą długość życia oraz większą utratę lat życia w porównaniu z osobami, które papierosów nie palą. Powyższe wnioski można przedstawiać pacjentom, celem zachęcenia ich do zaprzestania palenia tytoniu po zawale serca.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.