REUMATOLOGIA
Toczeń rumieniowaty układowy
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Czynniki prognostyczne porodu przedwczesnego u pacjentek z toczniem układowym o łagodnym przebiegu

Udostępnij:
W dwóch ośrodkach akademickich w USA przeprowadzono badanie prospektywne w oparciu o 40 ciąż u 39 kobiet z rozpoznanym toczniem układowym.
U pacjentek z toczniem układowym ryzyko porodu przedwczesnego jest zwiększone w związku z procesem immunologicznym oraz zaburzeniami naczyniowymi, ktore należą do obrazu choroby. Podstawowym czynnikiem ryzyka porodu przedwczesnego jest wysoka aktywność choroby, jednak nawet gdy choroba ma łagodny przebieg ryzyko przedwczesnego porodu pozostaje wysokie. Statystycznie co 3 poród pacjentki z rozpoznaniem SLE jest przedwczesny. Rozpoznanie czynników ryzyka porodu przedwczesnego może mieć istotne znaczenie praktyczne. Pozwoli bowiem na zdefiniowanie celu leczenia ciężarnych chorych z SLE. Skrócenie czasu ciąży nawet o kilka tygodni związane jest z niedojrzałością narządów wewnętrznych dziecka, co może być przyczyną zagrożenia życia dziecka lub opóźnieniem jego rozwoju.
W dwóch ośrodkach akademickich w USA przeprowadzono badanie prospektywne w oparciu o 40 ciąż u 39 kobiet z rozpoznanym toczniem układowym. Między 20 i 28 tygodniem ciąży przeprowadzono badanie kontrolne, podczas którego oceniano m.in. aktywność choroby oraz wybrane parametry laboratoryjne. Wśród 38 żywych urodzeń w 9 przypadkach (23,7%) poród nastąpił przed czasem. Wyniki badań dotyczących aktywności choroby (SLE), parametrów zapalenia, parametrów związanych z funkcją łożyska, funkcją nerek zostały skorelowane z wiekiem ciążowym w chwili porodu.
Niski poziom składowej dopełniacza C4 był jedynym parametrem związanym z aktywnością tocznia układowego, który korelował z wiekiem ciążowym w chwili porodu. Podwyższona wartość ferrytyny oraz niski poziom estradiolu były związane z niższym wiekiem ciążowym w chwili porodu. Nie wykazano związku między funkcją nerek a przedwczesnym porodem, natomiast stwierdzono zależność z kwasem moczowym.
U kobiet w ciąży z toczniem układowym o niewielkiej aktywności markerami porodu przedwczesnego mogą być stężenia ferrytyny, estradiolu i kwasu moczowego oznaczone w surowicy krwi w trakcie trwania ciąży.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.