facebook linkedin twitter
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Kontakt Zasady publikacji prac
10/2001
vol. 4
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
więcej
 
 
streszczenie artykułu:

Badanie układu moczowego

Zbigniew Kwias

Przew Lek 2001, 4, 10, 62-65
Data publikacji online: 2003/11/03
Pełna treść artykułu
Pobierz cytowanie
ENW
EndNote
BIB
JabRef, Mendeley
RIS
Papers, Reference Manager, RefWorks, Zotero
AMA
APA
Chicago
Harvard
MLA
Vancouver
 


Badania kliniczne oraz znajomość specjalistycznych badań urologicznych są niezbędne dla postawienia dokładnego rozpoznania schorzeń urologicznych. Jest to ważne także dlatego, że duża część schorzeń urologicznych przebiega bezobjawowo. Znacznie częstsze w obecnej sytuacji wizyty pacjentów u lekarzy rodzinnych lub podstawowej opieki, pozwalają – przy dokładnym badaniu klinicznym i znajomości badań pracownianych – na postawienie właściwego rozpoznania i ustalenie dalszego postępowania. Niekiedy do postawienia właściwego rozpoznania wystarczające jest dokładne zebranie wywiadów dotyczących sposobu oddawania moczu. Ocena podstawowych badań pracownianych, ilości zalegającego moczu i ocena badania ultrasonograficznego powinny wchodzić w zakres wiedzy lekarza rodzinnego. Prawidłowe rozpoznanie pozwoli na wczesne skierowanie chorego do specjalisty urologa. W artykule omówiono zasadnicze objawy chorób występujących w urologii, przedstawiono badanie kliniczne i podstawowe badania pracowniane.
Objawy chorób urologicznych


W urologii, podobnie jak w każdej innej dyscyplinie klinicznej, ważne jest dokładne zebranie wywiadów. Uwzględnia się dane ogólne oraz dotyczące dolegliwości głównych lub w przypadku ich braku – zbiera się dane mające na celu wykluczenie zmian w układzie moczowym. Należy zapytać o występowanie krwiomoczu, ropomoczu, podwyższonej temperatury ciała, dreszczy. Zwraca się uwagę na występowanie bólu, jego charakter (stały, napadowy, okresowy), promieniowanie i czas trwania. Zwraca się uwagę na zaburzenia w oddawaniu moczu: częstomocz – stały, przerywany, dzienny, nocny; moczenie mimowolne (dzienne, nocne), trudności w oddawaniu moczu, zmianę strumienia moczu oraz ilości oddawanego moczu, parcia, kłucia, pieczenia. Należy zapytać o wydalanie z moczem kamieni lub piasku. Do ważnych należą pytania dotyczące schorzeń współistniejących oraz przebytych, ze szczególnym uwzględnieniem gruźlicy, cukrzycy, chorób nowotworowych, nadczynności tarczycy, chorób układu krążenia, czyraczności, ropnych przetok, chorób wenerycznych.


Dolegliwości bólowe


Jedną z częstych dolegliwości jest ból. Odróżnia się 2 rodzaje bólu: miejscowy i promieniujący z innej okolicy. Ból miejscowy odczuwany jest w...


Pełna treść artykułu...
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.