eISSN: 1644-4116
ISSN: 1429-8538
Psychoonkologia
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Rada naukowa Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
NOWOŚĆ
Portal dla onkologów!
www.eonkologia.pl
4/2013
vol. 17
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
więcej
 
 
streszczenie artykułu:
Artykuł przeglądowy

Ból i cierpienie a godność i prawa dziecka chorego w aspekcie uporczywej terapii

Grażyna Cepuch
,
Dorota Domańska
,
Grażyna Dębska

Psychoonkologia 2013, 4: 163–169
Data publikacji online: 2014/04/22
Pełna treść artykułu
Pobierz cytowanie
ENW
EndNote
BIB
JabRef, Mendeley
RIS
Papers, Reference Manager, RefWorks, Zotero
AMA
APA
Chicago
Harvard
MLA
Vancouver
 
U dzieci, w przeciwieństwie do dorosłych, ból i cierpienie nie jest ani czymś codziennym, ani oczywistym, ani naturalnym. Dla dzieci są to zawsze doznania niezrozumiałe, postrzegane jako kara i rodzące negatywne emocje. Niedołożenie wszelkich starań w walce z cierpieniem godzi w godność dziecka poprzez nierespektowanie jego praw, nawet w obliczu zbliżającej się śmierci. Celem podjęcia tematu jest uwrażliwienie na cierpienie przeżywane przez chore dziecko z uwzględnieniem poszanowania jego godności i problemu uporczywej terapii. Cierpienie doświadczane przez chore dzieci jest specyficznym przeżyciem odzwierciedlającym ich potrzeby i oczekiwania. Uznanie godności dziecka przejawia się w respektowaniu przysługujących mu praw – ochrony przed bólem i prawa zarówno do życia, jak i śmierci.

For the children, unlike for the adults, suffering and pain aren’t normal, obvious or natural. For the children those experiences are not understandable and they are perceived as a punishment and bring negative emotions. Neglecting fight with children’s pain, even in case of death, affects the children’s dignity and it is against their rights. The purpose of this study is to point to the children’s suffering problem in terms of respecting children’s dignity and persistent therapy.

The children’s suffering reflects their needs and expectations. Acknowledging the children’s dignity corresponds to respecting the children's rights: protection from pain and the right to live and to die.
słowa kluczowe:

ból, cierpienie, dziecko chore, godność, uporczywa terapia

© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe