ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Prenumerata Kontakt Zasady publikacji prac
10/2001
vol. 4
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
więcej
 
 
streszczenie artykułu:

Endourologia i ESWL – nowe metody diagnostyki i leczenia chorób urologicznych

Leszek M. Jeromin

Data publikacji online: 2003/11/04
Pełna treść artykułu
Pobierz cytowanie
ENW
EndNote
BIB
JabRef, Mendeley
RIS
Papers, Reference Manager, RefWorks, Zotero
AMA
APA
Chicago
Harvard
MLA
Vancouver
 


Rozwój endourologii w Polsce rozpoczął się w latach 70. Pierwsza elektroresekcja gruczolaka i raka stercza oraz nowotworów pęcherza moczowego nowoczesnymi elektroresektorami zostały wprowadzone do codziennych programów operacyjnych. Zabiegi te przeprowadza się pod kontrolą wzroku, ostatnio przy pomocy specjalnych kamer, pozwalających obserwować zabieg na ekranie monitora telewizyjnego.
Gruczoł krokowy i pęcherz moczowy


Przezcewkowa elektroresekcja polega na wycięciu całej masy gruczolaka (łagodnego rozrostu stercza – ŁRS) przyrządem optycznym, zaopatrzonym w źródło światła, kanał dopływu płynu do pęcherza oraz w dźwignię z pętlą tnącą połączoną z diatermią. Operacja polega na wycinaniu pętlą skrawków gruczolaka, odessaniu fragmentów specjalnym ewakuatorem oraz opanowaniu krwawienia sondą koagulacyjną. Po zabiegu pozostawia się w pęcherzu moczowym cewnik z balonem (cewnik Foley’a) na ok. 2–3 dni.

Operacja przezcewkowej elektroresekcji (TUR – transurethral resection) ma wiele zalet. Może być przeprowadzana w znieczuleniu podpajęczynówkowym, a nawet dożylnym u chorych w zaawansowanym wieku, nawet obciążonych innymi chorobami. Endourologiczne leczenie chorób prostaty wyparło większość tzw. otwartych zabiegów chirurgicznych – adenomektomii. W latach 80. w czołowych ośrodkach urologicznych w Polsce wykonywano ok. 80 proc. elektroresekcji ŁRS i zaledwie 20 proc. operacji chirurgicznych na gruczole krokowym. W ostatnich czasach TUR zwiększyła się nawet do 90 proc.! Krótszy okres hospitalizacji, mniejsze koszty leczenia, lżejszy przebieg pooperacyjny, bardzo mała liczba powikłań i minimalna, zbliżona do zera śmiertelność sprawiły, że TUR ŁRS zyskały sobie miano złotego standardu w urologii. Oczywiście, odpowiednie wykształcenie urologa, nowoczesny sprzęt, elektroresektory z tzw. stałym przepływem – umożliwiające wykonanie elektroresekcji w możliwie krótkim czasie i niezależnie od wielkości ŁRS, wymaga czasu i szczególnych predyspozycji lekarza.

Do małoinwazyjnego leczenia zabiegowego należy również przezcewkowe nacięcie szyi pęcherza i stercza (TUIP – transurethral incision of the prostate), mające zastosowanie tylko u chorych z małym gruczolakiem bez płata środkowego...


Pełna treść artykułu...
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe