Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
10/2001
vol. 4
 
Share:
Share:
abstract:

Endourologia i ESWL – nowe metody diagnostyki i leczenia chorób urologicznych

Leszek M. Jeromin

Online publish date: 2003/11/04
View full text Get citation
 


Rozwój endourologii w Polsce rozpoczął się w latach 70. Pierwsza elektroresekcja gruczolaka i raka stercza oraz nowotworów pęcherza moczowego nowoczesnymi elektroresektorami zostały wprowadzone do codziennych programów operacyjnych. Zabiegi te przeprowadza się pod kontrolą wzroku, ostatnio przy pomocy specjalnych kamer, pozwalających obserwować zabieg na ekranie monitora telewizyjnego.








Gruczoł krokowy i pęcherz moczowy


Przezcewkowa elektroresekcja polega na wycięciu całej masy gruczolaka (łagodnego rozrostu stercza – ŁRS) przyrządem optycznym, zaopatrzonym w źródło światła, kanał dopływu płynu do pęcherza oraz w dźwignię z pętlą tnącą połączoną z diatermią. Operacja polega na wycinaniu pętlą skrawków gruczolaka, odessaniu fragmentów specjalnym ewakuatorem oraz opanowaniu krwawienia sondą koagulacyjną. Po zabiegu pozostawia się w pęcherzu moczowym cewnik z balonem (cewnik Foley’a) na ok. 2–3 dni.

Operacja przezcewkowej elektroresekcji (TUR – transurethral resection) ma wiele zalet. Może być przeprowadzana w znieczuleniu podpajęczynówkowym, a nawet dożylnym u chorych w zaawansowanym wieku, nawet obciążonych innymi chorobami. Endourologiczne leczenie chorób prostaty wyparło większość tzw. otwartych zabiegów chirurgicznych – adenomektomii. W latach 80. w czołowych ośrodkach urologicznych w Polsce wykonywano ok. 80 proc. elektroresekcji ŁRS i zaledwie 20 proc. operacji chirurgicznych na gruczole krokowym. W ostatnich czasach TUR zwiększyła się nawet do 90 proc.! Krótszy okres hospitalizacji, mniejsze koszty leczenia, lżejszy przebieg pooperacyjny, bardzo mała liczba powikłań i minimalna, zbliżona do zera śmiertelność sprawiły, że TUR ŁRS zyskały sobie miano złotego standardu w urologii. Oczywiście, odpowiednie wykształcenie urologa, nowoczesny sprzęt, elektroresektory z tzw. stałym przepływem – umożliwiające wykonanie elektroresekcji w możliwie krótkim czasie i niezależnie od wielkości ŁRS, wymaga czasu i szczególnych predyspozycji lekarza.

Do małoinwazyjnego leczenia zabiegowego należy również przezcewkowe nacięcie szyi pęcherza i stercza (TUIP – transurethral incision of the prostate), mające zastosowanie tylko u chorych z małym gruczolakiem bez płata środkowego (dopęcherzowego).

Metoda rozszerzenia sterczowego odcinka cewki moczowej balonem...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.