NEUROPSYCHIATRIA I NEUROPSYCHOLOGIA UPDATE 2019

 

POZNAŃ, 22.11.2019 - 23.11.2019Wkrótce ukaże się na rynku wydawniczym najnowsza monografia prof. Janusza Rybakowskiego Lit. Niezwykły lek w psychiatrii.

Książka opisuje różne oblicza pierwiastka, który ma zdumiewające własności psychotropowe. Publikacja porządkuje wiedzę na temat chorób afektywnych i ich leczenia oraz odnosi się do historii i współczesności stosowania litu.

Omawiane są jego skuteczność w leczeniu i profilaktyce nawrotów chorób afektywnych, objawy niepożądane i postępowanie w przypadku ich wystąpienia, interakcje farmakokinetyczne i farmakodynamiczne oraz biochemiczne mechanizmy działania litu. Wyodrębniono również rozdziały poświęcone stosowaniu litu w czasie ciąży i okresie poporodowym, zapobieganiu samobójstwom, a także działaniu przeciwwirusowemu i immunomodulacyjnemu oraz neuroprotekcyjnemu i "przeciwotępiennemu".

Książka powstała z perspektywy niemal pół wieku doświadczenia klinicznego i badawczego Autora.

Dla psychiatrów, książka stanowi praktyczny przewodnik leczenia litem. Może to spowodować, że większa liczba pacjentów z chorobami afektywnymi stanie się beneficjentami terapeutycznego stosowania tego niezwykłego pierwiastka.