7
grudnia
PIĄTEK
Sala 1
Sala A (sesja poboczna)
8:30
- 12:00
WYKŁADY DLA SPECJALIZUJĄCYCH SIĘ W REUMATOLOGII (wstęp wolny)
8:30
- 9:00
Choroba Stilla – diagnostyka i leczenie
Bogdan Batko
9:00
- 9:30
Ciąża u pacjentek z chorobami układowymi tkanki łącznej
Lidia Ostanek
9:30
- 10:00
Zespół Sjögrena. Diagnostyka, kwalifikacja, zmiany narządowe oraz leczenie
Piotr Wiland
10:00
- 10:30
Obraz kliniczny i diagnostyka tocznia rumieniowatego układowego
Piotr Leszczyński
10:30
- 11:00
Leczenie tocznia rumieniowatego układowego
Katarzyna Pawlak-Buś
11:00
- 11:30
Miopatie zapalne
Danuta Bobrowska-Snarska
11:30
- 12:00
Radiologia klasyczna i TK
Sławomir Jeka
Sala 1 (obrady plenarne)
11:30
- 11:40
Otwarcie konferencji
11:40
- 12:20
SESJA SPONSOROWANA FIRMY ELI LILLY
Olumiant – co nowego podczas EULAR / ACR 2018
Katarzyna Pawlak-Buś
Czego możemy oczekiwać od nowych leków w RZS? Olumiant®
Marcin Stajszczyk
12:20
- 12:50
SESJA SPONSOROWANA FIRMY AMGEN
CZY LEKI BIOPODOBNE WSPIERAJĄ INNOWACJĘ?
CZY LEKI BIOPODOBNE WSPIERAJĄ INNOWACJĘ?
przewodniczący: Włodzimierz Samborski
12:20
- 12:35
Miejsce leków biopodobnych w medycynie i ich wpływ na system opieki zdrowotnej
Marek Brzosko
12:35
- 12:50
Czy jakość ma znaczenie? Proces wytwarzania leków biopodobnych a skuteczność i bezpieczeństwo terapii
Piotr Leszczyński
12:50
- 13:10
EQUIRA – nowe dowody na biopodobieństwo cząsteczek
Włodzimierz Samborski
Wykład sponsorowany firmy SANDOZ
Wykład sponsorowany firmy SANDOZ
13:10
- 14:00
Przerwa na lunch
SESJA I
REUMATOIDALNE ZAPALENIE STAWÓW I SPONDYLOARTROPATIE
REUMATOIDALNE ZAPALENIE STAWÓW I SPONDYLOARTROPATIE
przewodniczący: Piotr Wiland, Zbigniew Zdrojewski
14:00
- 14:45
Reumatoidalne zapalenie stawów
Piotr Wiland, Bogdan Batko, Jerzy Świerkot, Beata Maciążek-Chyra
14:45
- 15:20
Spondyloartropatie radiologiczne i nieradiologiczne
Dorota Sikorska, Marek Rabski, Włodzimierz Samborski
15:20
- 15:30
Uroczyste otwarcie Konferencji
Włodzimierz Samborski – przewodniczący Komitetu Naukowego, Janusz Michalak – prezes Wydawnictwa Termedia
15:30
- 15:40
EULAR&ACR 2016 HIGHLIGHTS – nowe kierunki rozwoju reumatologii w świetle doniesień z konferencji w Amsterdamie (EULAR) i Chicago (ACR)
Włodzimierz Samborski
15:40
- 16:20
SESJA SPONSOROWANA FIRMY ROCHE
15:40
- 16:00
Program B.33 – możliwe kierunki zmian
Marcin Stajszczyk
16:00
- 16:20
Czy dane RWE potwierdzają skuteczność leku RoActemra w pierwszej linii?
Włodzimierz Samborski
16:20
- 17:00
SESJA SPONSOROWANA FIRMY ABBVIE
CZY ZMIENIŁO SIĘ PODEJŚCIE DO LECZENIA RZS I SPA? NOWOŚCI Z KONGRESÓW EULAR I ACR 2018
CZY ZMIENIŁO SIĘ PODEJŚCIE DO LECZENIA RZS I SPA? NOWOŚCI Z KONGRESÓW EULAR I ACR 2018
prowadzący: Włodzimierz Samborski
wykładowcy: Piotr Leszczyński, Bogdan Batko
wykładowcy: Piotr Leszczyński, Bogdan Batko
17:00
- 17:20
Przerwa na kawę
SESJA II
CHOROBY REUMATYCZNE WIEKU DZIECIĘCEGO
CHOROBY REUMATYCZNE WIEKU DZIECIĘCEGO
przewodniczący: Elżbieta Smolewska, Marek Brzosko, Zbigniew Żuber
17:20
- 17:50
Choroby reumatyczne wieku dziecięcego
Elżbieta Smolewska, Zbigniew Żuber
SESJA III
CHOROBY REUMATYCZNE WIEKU PODESZŁEGO
CHOROBY REUMATYCZNE WIEKU PODESZŁEGO
przewodniczący: Marek Brzosko, Jerzy Świerkot
17:50
- 18:10
Polimialgia reumatyczna
Danuta Bobrowska-Snarska, Marek Brzosko
18:10
- 18:40
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Wojciech Romanowski
SESJA IV
DIAGNOSTYKA OBRAZOWA
DIAGNOSTYKA OBRAZOWA
przewodniczący: Anna Kuryliszyn-Moskal, Sławomir Jeka
Grant edukacyjny firmy Abbvie
Grant edukacyjny firmy Abbvie
18:40
- 19:30
Diagnostyka obrazowa
Sławomir Jeka, Rafał Wojciechowski (USG, MRI), Anna Kuryliszyn-Moskal (kapilaroskopia), Wioletta Opoka-Winiarska (kapilaroskopia)
19:30
- 19:40
Dyskusja i zakończenie pierwszego dnia konferencji
Marek Brzosko, Piotr Wiland
8
grudnia
SOBOTA
Sala 1
SESJA V
CHOROBY UKŁADOWE TKANKI ŁĄCZNEJ cz. I
CHOROBY UKŁADOWE TKANKI ŁĄCZNEJ cz. I
przewodniczący: Maria Majdan, Otylia Kowal-Bielecka, Piotr Leszczyński
9:00
- 9:25
Toczeń rumieniowaty układowy
Katarzyna Pawlak-Buś, Piotr Leszczyński
9:25
- 9:45
Zespół Sjögrena i zespół antyfosfolipidowy
Maria Majdan
9:45
- 10:10
Twardzina układowa
Otylia Kowal-Bielecka
10:10
- 10:50
SESJA SPONSOROWANA FIRMY NOVARTIS
przewodniczący: Marek Brzosko, Piotr Leszczyński
10:10
- 10:30
Spondyloartropatie zapalne – wyzwania i możliwości
Włodzimierz Samborski
10:30
- 10:50
Ocena enthesitis w rozpoznawaniu spondyloartropatii zapalnych
Sławomir Jeka
10:50
- 11:10
SESJA SPONSOROWANA FIRMY PFIZER
Rozliczanie świadczeń związanych z realizacją programów lekowych wg nowych zasad od 1 listopada 2018 r. – znaczenie współczynnika korygującego
Marcin Stajszczyk
11:10
- 11:50
SESJA SPONSOROWANA FIRMY MSD
CODZIENNA PRAKTYKA KLINICZNA A DONIESIENIA NAUKOWE W REUMATOLOGII
CODZIENNA PRAKTYKA KLINICZNA A DONIESIENIA NAUKOWE W REUMATOLOGII
przewodniczący: Włodzimierz Samborski
11:10
- 11:30
Czego możemy się dowiedzieć z badań typu real life – rozważania i praktyczne wnioski
Włodzimierz Samborski
11:30
- 11:50
Doniesienia pochodzące z codziennej praktyki klinicznej w Polsce oraz ich praktyczne znaczenie
Sławomir Jeka
11:50
- 12:10
Przerwa na kawę
SESJA VI
CHOROBY UKŁADOWE TKANKI ŁĄCZNEJ cz. II
CHOROBY UKŁADOWE TKANKI ŁĄCZNEJ cz. II
przewodniczący: Marek Brzosko, Stanisław Sierakowski, Katarzyna Pawlak-Buś
12:10
- 12:35
Zapalenia naczyń
Hanna Przepiera-Będzak, Marek Brzosko
12:35
- 13:00
Zapalenie wielomięśniowe
Stanisław Sierakowski
13:00
- 13:40
Przerwa na lunch
SESJA VII
VARIA
VARIA
przewodniczący: Sławomir Jeka, Wojciech Romanowski, Przemysław Kotyla
13:40
- 14:00
Choroby wywołane przez kryształy
Przemysław Kotyla
14:00
- 14:20
Sarkoidoza
Zbigniew Zdrojewski
14:20
- 14:40
Fibromialgia
Przemysław Keczmer, Włodzimierz Samborski
14:40
- 15:00
Dyskusja, podsumowanie i zakończenie Konferencji
Marek Brzosko, Włodzimierz Samborski