facebook linkedin twitter
 
ISSN: 1231-6407
Ginekologia Praktyczna
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Kontakt Zasady publikacji prac
4/2008
vol. 16
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
więcej
 
 
streszczenie artykułu:

Ocena przyczyn zgłaszania się pacjentów do Poradni Chorób Gruczołu Piersiowego przy Katedrze i Klinice Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Agnieszka Nalewczyńska
,
Anna Lewicka
,
Karol Wypych

Gin Prakt 2008; 4: 12-14
Data publikacji online: 2008/12/17
Pełna treść artykułu
Pobierz cytowanie
ENW
EndNote
BIB
JabRef, Mendeley
RIS
Papers, Reference Manager, RefWorks, Zotero
AMA
APA
Chicago
Harvard
MLA
Vancouver
 
Wprowadzenie Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym wśród kobiet. W 2004 r. w Polsce został rozpoznany u ponad 12 000 kobiet. Ocenia się, że szeroko zakrojone badania profilaktyczne mogą zmniejszyć śmiertelność w tej grupie. Aby wykonanie badań diagnostycznych było jednak możliwe, konieczne jest zgłoszenie się pacjentki do Poradni Chorób Gruczołu Piersiowego. Pacjentki świadome zagrożenia, jakim jest rak piersi, często zgłaszają się na okresowe badania kontrolne, nie czekając na wystąpienie niepokojących dolegliwości. Do najważniejszych czynników zwiększających ryzyko wystąpienia raka piersi należą: płeć żeńska, zaawansowany wiek, występowanie raka piersi w rodzinie oraz obecność mutacji genów BRCA1 i BRCA2 [1]. Kobiety w wieku 50–69 lat powinny być objęte skriningowym programem wykonywania mammografii co najmniej raz w roku. Szacuje się, że koszt przedłużenia o 1 rok życia kobiet poprzez badania przesiewowe gruczołu sutkowego wynosi 1000 zł w porównaniu z 10 000 zł w przypadku leczenia raka piersi [2].

Cel pracy
Celem pracy była analiza przyczyn zgłaszania się oraz częstości wykrywania raka piersi u pacjentów Po- radni Chorób Gruczołu Piersiowego przy Katedrze i Klinice Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej II WL Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w okresie od 1 stycznia 2003 r. do 31 grudnia 2007 r.

Materiał i metody
Retrospektywnie oceniono przyczynę zgłoszenia się 10 150 pacjentów (w tym 46 mężczyzn) przyjętych do poradni w latach 2003–2007. W trakcie wizyty wykonywano badanie podmiotowe (oceniając przyczynę zgłoszenia się do poradni, wiek, płeć, występowanie w rodzinie raka piersi) oraz badanie przedmiotowe. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w trakcie badania palpacyjnego pacjenta kierowano na badanie ultrasonograficzne (USG) piersi lub mammografię. Jeżeli wykonanie jednego z ww. badań diagnostycznych nie dawało jednoznacznego wyniku, konieczne było przeprowadzenie zarówno badania USG, jak i mammografii. Biopsja cienkoigłowa wykonywana była u pacjentów z podejrzeniem procesu nowotworowego.

Wyniki
Najczęstszą przyczyną zgłoszenia się do poradni było stwierdzenie przez pacjenta guzka w piersi w trakcie samokontroli (45,28%) oraz mastodynia (9,34%). W 35,97% była to wizyta kontrolna. Pozostałymi przyczynami zgłaszania się do poradni były: stany zapalne, łagodna dysplazja i torbielowate zwyrodnienie sutka, jak również mlekotok...


Pełna treść artykułu...
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.