ISSN: 000-1323
Problemy Lekarskie/Medical Problems
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Kontakt Zasady publikacji prac
3/2006
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Badanie ultrasonograficzne okolicy barkowej u osób przewlekle dializowanych

Marcin Kobierowski
,
Władysław Lasek
,
Jacek Manitius
,
Paweł Stróżecki

Problemy Lekarskie 2006; 45, 3: 111–113
Data publikacji online: 2006/09/26
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Podczas leczenia nerkozastępczego za pomocą dializoterapii mogą pojawiaæ się powikłania ze strony układu mięśniowo-szkieletowego. Jednym z nich jest amyloidoza dializacyjna, w której złogi β2-mikroglobuliny odkładają się w stawach i powodują dolegliwości bólowe. Często zajmowany jest staw ramienny, co może byæ przyczyną wystąpienia zespołu bolesnego barku. W związku z rozwojem ultrasonografii pozwalającej na nieinwazyjną ocenę tkanek miękkich stawów możliwe stało się szersze poznanie jego patomechanizmu. Początkowo u chorych przewlekle hemodializowanych w diagnostyce obrazowej dolegliwości bólowych barków wykorzystywano radiografię konwencjonalną. Na zdjęciach rentgenowskich można było uwidoczniæ jedynie struktury kostne ze zmianami w postaci patologicznych złamañ lub/i torbieli kostnych. Ultrasonografia pozwoliła na ocenę tkanek miękkich barku i wykazanie cech pogrubienia pierścienia rotatorów, kaletki podbarkowo-naramiennej, zmian w obrębie ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia i jego pochewce.
Celem pracy było sprawdzenie, czy za pomocą badania ultrasonograficznego barków u chorych hemodializowanych i dializowanych otrzewnowo możliwe jest stwierdzenie opisywanych w piśmiennictwie zmian oraz wykazanie ich ewentualnych związków z rodzajem dializoterapii, czasem jej prowadzenia jako leczenia nerkozastępczego, wiekiem chorych, poziomem β2-mikroglobuliny w osoczu, jak też wybranymi parametrami gospodarki wapniowo-fosforanowej.
Zbadano ultrasonograficznie okolicę barkową u 64 dializowanych chorych, w tym u 1 chorej po jednej stronie ze względu na przebyty uraz leczony operacyjnie, co stanowiło przyczynę dużych trudności w uzyskaniu porównywalnych z innymi przekrojów obrazu ultrasonograficznego. Pośród przebadanych osób było 46 hemodializowanych i 18 dializowanych otrzewnowo. Œredni wiek chorych hemodializowanych wynosił 51,8 lat, a średni okres prowadzonych hemodializ 7,8 lat (1–20 lat). Chorzy hemodializowani byli leczeni 3 razy w tygodniu po 4,5 godz., a badanie ultrasonograficzne wykonano po przeprowadzonej u nich hemodializie. Œredni wiek chorych dializowanych otrzewnowo wynosił 46,4 lat (25–63 lat), a średni okres prowadzenia dializy 2,1 roku (0,5–7 lat).
W celu dalszej analizy uzyskanych wyników grupę przebadanych osób podzielono na 3 podgrupy:
A – chorych, u których stwierdzono zmiany (22 osoby: 11 kobiet i 11 mężczyzn); średni wiek...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.