eISSN: 2543-6627
ISSN: 2450-9167
Reumatologia News
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Kontakt Zasady publikacji prac
NOWOŚĆ
Portal dla reumatologów!
www.ereumatologia.pl
2/2016
vol. 1
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Bisfosfoniany wciąż na pierwszym miejscu w leczeniu osteoporozy
Rozmowa z dr. hab. Mariuszem Korkoszem

Kamilla Gębska

Data publikacji online: 2016/08/17
O tym, że bisfosfoniany od momentu wejścia na rynek farmaceutyczny utrzymują się w pierwszej linii leczenia osteoporozy i nie zanosi się, aby były zdetronizowane przez najbliższe 5, 10 lat, na czym polega ich mechanizm działania, jak je stosować oraz że utrzymują się w czołówce najlepszych leków w osteoporozie pod względem skuteczności przeciwzłamaniowej mówi dr hab. Mariusz Korkosz, specjalista reumatologii i chorób wewnętrznych, kierownik Oddziału Reumatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz kierownik Zakładu Reumatologii i Balneologii Collegium Medicum UJ.

W jaki sposób – na podstawie jakich danych – powstały zalecenia określane jako „złoty standard jakości” dotyczące nowoczesnej farmakoterapii osteoporozy?

Obecnie w wypadku osteoporozy opieramy się na badaniach klinicznych, które miały wykazać skuteczność przeciwzłamaniową leków stosowanych w osteoporozie. Przeprowadzone zostały w ostatnich 20 latach zgodnie z zasadami medycyny opartej na faktach, tj. na badaniach z randomizacją z zastosowaniem albo placebo, albo aktywnego kooperatora. Badania te miały wykazać skuteczność przeciwzłamaniową leku. W tej chwili w leczeniu osteoporozy nie interesuje nas już to, czy lek zwiększa gęstość kości, poprawia ich mineralizację, wpływa na markery kostne albo czy jest dobrze tolerowany oraz jaką ma postać, interesuje nas wyłącznie jego skuteczność przeciwzłamaniowa. W zależności od zapotrzebowania, w różnych wskazaniach, np. w osteoporozie pomenopauzalnej, w osteoporozie u mężczyzn, osteoporozie posteroidowej, przeprowadzone były badania na grupach pacjentów, które pokazały, czy lek jest skuteczny w redukcji ryzyka złamań czy nie. Obecnie, mówiąc o złotym standardzie jakości leczenia osteoporozy, mamy na myśli stosowanie leków, które sprostały tym wymaganiom oraz w wypadku których w badaniach udowodniono przydatność do leczenia pacjentów z osteoporozą.
Wiele z leków obecnie stosowanych wykazało swoją skuteczność w profilaktyce osteoporozy. Czasami, np. w osteoporozie posteroidowej, nie czekamy, aż chory spełni kryteria osteoporozy wg badania gęstości kości, ale z wyprzedzeniem wdrażamy leki, które zapobiegają rozwojowi osteoporozy u chorego stosującego steroidy. Leki te wykorzystywane są przez lekarzy o różnej specjalizacji, leczenia niektórych chorób nie da się prowadzić bez steroidów, dlatego wielkim postępem jest to, że niektóre leki wykazały swoją skuteczność i dołączyły do wskazań głównych w leczeniu osteoporozy, jak również w...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.