ARCHIVAL" /> Postępowanie medyczne w raku endometrium, Zofia Kietlińska - Ginekologia Praktyczna - - - <span style="color: red">ARCHIWALNE</span> 1/2003
 
ISSN: 1231-6407
Ginekologia Praktyczna - - - ARCHIVAL
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Kontakt Zasady publikacji prac
1/2003
vol. 11
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Postępowanie medyczne w raku endometrium

Zofia Kietlińska

Gin Prakt 2003, 11, 1, 14-16
Data publikacji online: 2003/04/08
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 



Rak endometrium zajmuje w Polsce trzecie po raku szyjki macicy i jajnika miejsce wśród nowotworów złośliwych narządu płciowego kobiet.
Dotyczy on najczęściej wieku okołomenopauzalnego. Na ogół bywa rozpoznawany we wcześniejszych stopniach zaawansowania klinicznego niż rak szyjki macicy, w konsekwencji czego zazwyczaj pierwszym etapem postępowania jest leczenie operacyjne – umożliwiające przeprowadzenie wstępnej dokładnej diagnostyki stopnia zaawansowania.

Klasyfikacja chirurgiczno-parologiczna FIGO stosowana od roku 1988 dzieli inwazyjnego raka endometrium na 4 stopnie, co przedstawia tab. 1.
Klasyfikacja ta uwzględnia stopień histologiczny dojrzałości nowotworu oraz głębokość naciekania trzonu macicy, a także obecność przerzutów do węzłów chłonnych miednicy i przyaortalnych. Nie uwzględnia zajęcia przymacicz przez naciek nowotworowy – gdyż ten parametr śródoperacyjnie trudno jest ocenić, a stwierdzenie w ramach diagnostyki przedoperacyjnej obecności nacieków przymacicz dyskwalifikuje chore od pierwotnego leczenia operacyjnego, a więc na ogół i od diagnostyki śródoperacyjnej.
U tych chorych, u których – bądź z powodu zaawansowania nowotworu, bądź z innych przyczyn (przeciwwskazania do operacji, brak zgody na leczenie operacyjne) – rezygnuje się z laparotomii diagnostycznej, stopień zaawansowania raka ustala się zgodnie ze starą kliniczną klasyfikacją FIGO z 1971 r., którą przedstawia tab. 2.
Klasyfikacja kliniczna uwzględnia również stopień dojrzałości histologicznej raka – G1, G2, G3.

Postępowanie diagnostyczne
Podstawą rozpoznawania raka endometrium jest:
badanie histopatologiczne wyskrobin z macicy,
- dokładne badanie kliniczne – w tym badanie ginekologiczne zestawione oraz
- staging śródoperacyjny – w przypadkach kwalifikowanych do pierwotnej operacji.

Przed erą diagnostyki obrazowej zalecano zawsze wykonywanie frakcjonowanego wyłyżeczkowania macicy – a znalezienie utkania nowotworu w kanale szyjki utożsamiano z rozpoznaniem II stopnia klinicznego zaawansowania. W praktyce komórki raka niejednokrotnie zostają zawleczone w czasie zabiegu do szyjki macicy z trzonu i znalezienie ich w preparacie wcale nie świadczy o naciekaniu szyjki macicy.

Badanie ultrasonograficzne głowicą...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.