Przewodnik Lekarza
 
Wyszukiwanie
6/2001
 
Poleć ten artykuł innym:
Udostępnij:
więcej
 
 
streszczenie artykułu:

Przewlekłe zapalenie oskrzeli u dzieci

Zdzisława Kycler

Przew Lek, 2001, 4, 6, 92-94


Zapalenia oskrzeli u dzieci stanowią częsty problem, przy czym u wielu z nich obserwuje się skłonność do nawrotów lub przewlekłego utrzymywania się objawów. Podstawą rozpoznania nawrotowego zapalenia oskrzeli jest stwierdzenie co najmniej 4 incydentów zapalenia oskrzeli w postaci zalegania wydzieliny w oskrzelach (kaszel, zadyszka, objawy osłuchowe), utrzymujących się przez co najmniej 2 tyg. w okresie ostatnich 12 mies. (z okresami bezobjawowymi).
Przewlekłe zapalenie oskrzeli charakteryzuje się podobnymi objawami, a zgodnie z klasyczną definicją chorobę tę rozpoznaje się, gdy objawy kliniczne zalegania wydzieliny w oskrzelach utrzymują się przez co najmniej 3 mies. przez 2 kolejne lata.Zarówno nawrotowe, jak i przewlekłe zapalenie oskrzeli jest raczej zespołem objawów, a nie zdefiniowaną jednostką chorobową. U każdego chorego należy dążyć do ustalenia przyczyny choroby i przeprowadzić szczegółowe badania diagnostyczne, celem uściślenia rozpoznania. Granica między nawrotowym a przewlekłym zapaleniem oskrzeli jest często nieostra. W przypadku bardzo częstych nawrotów objawów należy liczyć się z rozwojem przewlekłych zmian zapalnych. Jak sugeruje Rudnik, są to różne fazy rozwojowe tej samej choroby.

W pneumonologii dorosłych, w związku z częstym współistnieniem przewlekłego zapalenia oskrzeli z rozedmą płuc, wprowadzono pojęcie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc – POChP. Określono w ten sposób przewlekłe, w znacznym stopniu nieodwracalne zwężenie dróg oddechowych, spowodowane przewlekłym zapaleniem oskrzeli i zaburzeniami elastyczności tkanki płucnej, związanymi z rozedmą. U dzieci taki obraz choroby jest rzadkością i dlatego nadal posługujemy się określeniem przewlekłego i nawrotowego zapalenia oskrzeli.

Częstość występowania nawrotowego i przewlekłego zapalenia oskrzeli jest trudna do ustalenia. Najwyższe wskaźniki zachorowalności i chorobowości na nawrotowe zapalenie oskrzeli występują u dzieci do 3. roku życia, następnie, po okresie spadku, wzrost zachorowań występuje w 7.–8. roku życia, co należy wiązać ze zwiększeniem ekspozycji na zakażenie w pierwszych latach nauki.

Dzieci z objawami nawrotowego i przewlekłego zapalenia oskrzeli wymagają szczególnej opieki lekarskiej, ze względu...


Pełna treść artykułu...
Polecamy
Konferencje:
Pułapki Codziennej Praktyki Lekarskiej
17.10.2014 - 18.10.2014
pozostało 78 dni
Top Medical Trends 2015
20.03.2015 - 22.03.2015
pozostało 232 dni
Książki:

NOWOŚĆ!
Bates – kieszonkowy przewodnik po badaniu podmiotowym i przedmiotowym
Lynn S. Bickley

REDAKTORZY WYDANIA POLSKIEGO:
prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong
dr n. med. Piotr Jędrusik


Format: 108x180
Liczba stron: 432
Oprawa: miękka
 
Opryszczka, półpasiec, ospa wietrzna
pod redakcją Ryszarda ŻabyFormat A5
Liczba stron 176
Oprawa miękka
 
Przewodnik praktyczny jak stosować statyny
Ragavendra R. Baliga

redaktor wydania polskiego prof. nadzw. dr hab. Maciej BanachFormat: kieszonkowy 110 x 190
Liczba stron 92
Oprawa miękka
 
NOWOŚĆ!
Diabetologia - Kompendium
Już wkrótce w sprzedaży!
pod redakcją Leszka CzupryniakaFormat: 190x250 mm
Liczba stron: 432
Oprawa miękka
 
Internet:
Studenci Medycyny i Farmacji
Portal adresowanych do studentów uczelni medycznych w Polsce i za granicą.
Polityka prywatności Polityka reklamowa Napisz do nas Regulamin Nota prawna
Stosujemy się do standardu HONcode dla wiarygodnej informacji zdrowotnej Stosujemy się do standardu HONcode dla wiarygodnej informacji zdrowotnej: sprawdź tutaj
Created by Bentus
PayU - płatności internetowe