ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Kontakt Zasady publikacji prac
1/2004
vol. 7
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Iniekcje insuliny – aspekty techniczne

Teresa Koblik

Przew Lek 2004, 7, 1, 54-56
Data publikacji online: 2004/02/24
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Technika wstrzykiwania insuliny – umiejętność jej podawania – stanowi niezbędny, konieczny element leczenia cukrzycy, dlatego wiedza na ten temat jest przedmiotem edukacji chorego. Można stwierdzić, że nawet najbardziej wymyślny model leczenia insuliną może nie spełnić oczekiwań, jeżeli zawiedzie system podawania insuliny, popełniane są błędy przy iniekcjach. Nie jest możliwe prawidłowe wyrównanie cukrzycy bez tej wiedzy. Znane są przykłady z naszej codziennej praktyki lekarskiej, kiedy analizując przyczynę chwiejności cukrzycy nie bierze się pod uwagę, lub bierze się zbyt późno, wadliwe podawanie insuliny. Czasami wystarczy mała korekta, np. dotycząca miejsca podawania insuliny, by znacznie poprawić wyniki leczenia. Zła technika iniekcji powoduje, że sposób działania insuliny jest nieprzewidywalny, a więc wynik leczenia niepewny.


Obowiązkiem lekarza jest przekazanie pacjentowi pewnych zasad podawania insuliny, a zaangażowany pacjent powinien się do nich stosować, niekiedy sam krytycznie oceniając wiele elementów, np. miejsce podawania insuliny. Przez cały czas, począwszy od pierwszych w świecie iniekcji insuliny, opracowywane są coraz doskonalsze, mniej bolesne lub niebolesne systemy podawania insuliny – co jest dowodem wagi tego problemu.
Zasady podawania insuliny, jak i obsługa pena, wydają się niejednokrotnie dla pacjenta trudną do przebycia barierą, stąd ważna rola lekarzy i pielęgniarek w procesie edukacji chorego, która czyni zalecenia czytelniejszymi, pacjenta lęki mniejszymi, a cukrzycę bardziej ujarzmioną.


Zasady podawania insuliny


Insulinę powinno się podawać podskórnie, nie domięśniowo – fakt bolesnych iniekcji wskazuje często na domięśniowe podawanie insuliny, iniekcje te nie są wielkim błędem, ale insulina wchłania się wtedy szybciej i może to być powodem chwiejności cukrzycy.
Należy zachować odległość 3 cm od miejsca ostatniej iniekcji.
Zaleca się zmieniać miejsca wstrzyknięć – np. 1. dnia prawe ramię, 2. – lewe ramię; 1. dnia po prawej stronie brzucha, 2. – po lewej itp.
Należy sprawdzić palcem miejsce, w którym zamierzamy podać insulinę – czy nie ma zgrubień, nierówności, nie podawać insuliny w bliznę, zgrubienie, np. tłuszczak, włókniak, krwawy wylew.
Nie jest konieczne odkażanie miejsca podania insuliny.
Przed wkłuciem igły niekiedy zaleca się zrobić fałd...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.